Anasayfa » Medya Haberleri » Asgari ücrette kritik gün! Komisyon 14.00'da toplanacak

Asgari ücrette kritik gün! Komisyon 14.00'da toplanacak

Asgari ücrette kritik gün! Komisyon 14.00'da toplanacak

Milyonlarca çalışanın gözü bugün yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nn toplantısında. Komisyon, ara zammı görüşmek üzere saat 14.00'da biraraya gelecek.

Tarih :
Asgari ücrette kritik gün! Komisyon 14.00'da toplanacak

"Asgari ücret zammı ne kadar olacak" sorusunun yanıtı merakla beklenirken, bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücrete zam için toplanıyor.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıya bir pazarlık marjıyla oturulacak, İşçi tarafı 6 aylık enflasyonun dikkate alınmasını isterken, 5.500 liranın kırmızı çizgileri olduğunu dile getiriyor.

Asgari ücretin 5 bin liranın altında olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Başkanlarını topladı

Komisyon bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplanacak. Atalay, komisyona katılacak Türk-İş heyeti ve sendika başkanlarıyla toplantı öncesi genel merkezde geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasıkonuşan Atalay, "Uzun uğraşlardan sonra ara zam talebimizi iktidara kabul ettirmeyi başardık. Dün akşam itibarıyla çocuk doğdu. Şimdi sıra o çocuğun karnını doyurmaya, ihtiyaçlarını karşılamaya geldi" dedi. Atalay, komisyonda asgari ücrete ne kadar ara zam isteyecekleri sorumuza şu yanıtı verdi:

Davul çalıp oynanmaz

"Asgari ücrete yılın başında bir zam yapıldı. Ancak o günden sonra enflasyon aldı başını gitti. Görünen o ki 6 aylık enflasyon yüzde 40 civarında bir seviyeye gelecek. Biz, 6 aylık enflasyon ne kadar olursa aynı oranda asgari ücrete ara zam yapılmasını, kaybın telafisini isteyeceğiz. Yeterli olur mu; oluşan hayat pahalılığı karşısında tabii ki yeterli olmaz. Davul zurna çalınıp oynanacak bir zam olmaz ama en azından enflasyon kaybı karşılanmış olur" dedi.

Özel sektör ne verecek?

Ergün Atalay, kamuda sendikalı işçilere toplu sözleşme gereği 6 aylık enflasyon kadar zam yapılacağını, böylece 12 bin lira olan ortalama ücretin yaklaşık yüzde 40 artışla 16 bin 800 lira civarına çıkacağını söyledi. Atalay, "Kamuda sorun yok. Asgari ücret artışı kamuda dengeleri bozmayacak. Ancak özel sektörde asgari ücretin üstündekilere zam yapılmazsa neredeyse bütün ücretler asgari ücret seviyesine inmiş olacak" dedi. Bu arada DİSK'in yaptığı araştırmaya göre 6 aylık enflasyon yüzde 39.6'ya ulaşırken, 4.253 lira olan asgari ücretin alım gücünün korunabilmesi için en az 5.938 lira olması gerekiyor.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler