Anasayfa » Sigortalı » On üç başlıkta analık sigortasından sağlanan haklar

On üç başlıkta analık sigortasından sağlanan haklar

On üç başlıkta analık sigortasından sağlanan haklar

Tarih :
On üç başlıkta analık sigortasından sağlanan haklar

1-Analık hali nedir?

Sigortalı kadının, sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadının, gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin; gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık hali ile ilgili rahatsızlık ve engellilik halleridir.

2-Analık sigortası hükümleri kimler için uygulanır?

4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalılar4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalılarCeza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklularSosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileriEv hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olanlar

3-Analık sigortasından sağlanan haklar nedir?

Analık sigortasından sağlanan haklar; geçici iş göremezlik ödeneği ile emzirme ödeneğidir.

4-Geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi için hangi şartlar aranır?

Doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç)İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması,Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanların analıkları halinde, ayrıca geçici iş göremezlik ödeneği genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması, gerekmektedir.

5-Şirket ortağı olan sigortalılar geçici iş göremezlik ödeneği alabilir mi?

Analık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği yardımından anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları yararlanamamaktadır.

6-Geçici iş göremezlik ödeneği hangi süreyle verilir?

Geçici iş göremezlik ödeneği doğumdan önceki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ilk on haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk sekiz haftalık çalışmadığı her gün için ödenir.

7-Geçici iş göremezlik ödeneği almak için nereye müracaat etmeliyim?

Analık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi için aranan şartlar arasında talep dilekçesi verilmesi şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle analık sigortası nedeniyle sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenerek kurum kayıtlarına intikal eden raporların sigortalının başvurusu ve talep dilekçesi aranmaksızın süratle ödenmesi gerekmektedir.

8-Geçici iş göremezlik ödemeleri nereden yapılmaktadır?

E-ödenek sistemi üzerinden işlemler tamamlandıktan sonra varsa sigortalının hesap numarasına yoksa T.C. kimlik numarasına protokol imzalanmış bankaya söz konusu ödenek gönderilmekte ve ödemesi yapılmaktadır.

9-Emzirme ödeneği nedir?

Emzirme ödeneği her bir çocuk için doğum anında yaşaması şartıyla (canlı doğum) doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenerek Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden verilen nakdi yardımdır.

10-Emzirme ödeneği verilmesi için aranan şartlar nedir?

Emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;
(a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
(b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
gerekmektedir.
Ayrıca emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üç yüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki on beş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

11-Emzirme ödeneği kimlere verilir?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdine tabi ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir.

12-Emzirme ödeneği nasıl hesaplanır ve miktarı ne kadardır?

Emzirme ödeneği her bir çocuk için doğum anında yaşaması şartıyla (canlı doğum) doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenerek Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden verilir. 2020 yılı için bu rakam 202,00 TL, 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılı için 316 TL olarak belirlenmiştir.

13-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından doğum yardımı alanlar emzirme ödeneğinden yararlanabilir mi?

15/05/2015 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacağı hüküm altına alınmıştır.
6637 sayılı Kanuna göre doğum yardımı yapılması, 5510 sayılı Kanuna göre emzirme ödeneği verilmesine engel teşkil etmemektedir.

Kaynak : SGK Rehberi
Kahvaltı sırasında tartıştığı oğlunu öldüren şüpheli yakalandı
İşçinin ölümü halinde mirasçılarına kıdem tazminatı ödenir mi?
Türkiye Şeker Fabrikaları 5 müfettiş yardımcısı alacak
Bakan Nebati'den enflasyon açılaması!
Tutuklama kararının ardından cezaevine götürülürken kaçan zanlı yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cuma günü programı belli oldu
Motorine gelen 3 günlük zam 4 TL'yi aştı!
Maske takmayanlara kesilen cezalar siliniyor
TOKİ başvuru süresi uzayacak mı?
Antalya'da devrilen midibüsteki 1 turist öldü, 13 kişi yaralandı
Meteoroloji'den 19 il için sarı kodlu uyarı!
41 bin 160 üniversite öğrencisi terör örgütü propagandalarına karşı bilgilendirildi
Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan genç, bir saatte bulunan organla sağlığına kavuştu
7 Ekim 2022'den önemli gündem başlıkları
Fatih Portakal'dan Metin Feyzioğlu için olay yorum!
Hangi sözleşmeliler kadroya alınacak?
Ekonomistlere göre cari açık 3 milyar 67 milyon dolar olmasını bekliyor
'Devlet Bey'le de görüştüm, Anayasa değişikliğini Meclis'e sunacağız'

Benzer Haberler