Anasayfa » İşveren » Taşeron işçi sayısı sürekli artıyor

Taşeron işçi sayısı sürekli artıyor

Taşeron işçi sayısı sürekli artıyor

Tarih :
Taşeron işçi sayısı sürekli artıyor

Taşeron işçi sayısı sürekli artıyor

Mahmut TANAL tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK'e sorulan yazılı soru önergesine verilen cevaba göre taşeron işçi sayısı sürekli olarak artış göstermektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in soru önergesine verdiği cevap, taşeron işçi sayısındaki büyük artışı ortaya koydu. Bakan Çelik’in verdiği bilgilere göre kamu ve özel sektörde taşeron firmalara bağlı olarak çalışan sayısı her yıl artış gösteriyor.

2002 yılında 387 bin kişi olan taşeron işçi sayısı, 2005’te 657 bine yükseldi. Bu sayı 2006’da 907 bin, 2010’da 1 milyon 293 bin 898 kişi oldu. 2011 yılında 1 milyon 611 bin 204 kişi ile rekor kıran taşeron işçi sayısı, 2012’nin ilk altı aylık döneminde ise 427.845 oldu.

Taşeron işçi sayısındaki artışta, kamu kurumlarının hizmet alımına ilgi göstermesi etkili oluyor. Birçok kamu kurumunda daha önce memurların yaptığı işler artık taşeron firmaların elemanları eliyle yürütülüyor. Özellikle hastanelerde geçmiş yıllarda memurlar tarafından yapılan evrak kaydı ve sekreterlik gibi birçok hizmeti taşeron firmalarının elemanları sunuyor. Havaalanları, bakanlıklar ve belediyeler de hizmet alımına yoğun ilgi gösteren kurumlar arasında. Kamu, daha ucuza geldiği için hizmet alımı yöntemiyle taşeron işçi çalıştırma yoluna gidiyor.Kamu ve özel sektördeasıl işverene bağlı olarak tescil edilen alt işverenler tarafından yıl bazında çalıştırılan kadın ve erkek sigortalı sayıları için tıklayınız.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler