Anasayfa » GSS » SGK seçim öncesi ne yapmaya çalışıyor?

SGK seçim öncesi ne yapmaya çalışıyor?

SGK seçim öncesi ne yapmaya çalışıyor?

Sgk’nın şahıs ödemeleri ile ilgili Hükümeti seçimlerde sıkıntıya sokacak yeni uygulaması başladı. Vatandaş uygulamaya çok kızgın.

Tarih :
SGK seçim öncesi ne yapmaya çalışıyor?

5510 sayılı Kanun gereğince tahakkuk eden geçici iş göremezlik paraları, evlenme yardımları, emzirme yardımları, ilaç, tedavi ve tıbbi malzeme bedelleri ile benzeri ödemeler, T.C. Ziraat Bankası üzerinden şahsa havale yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu ödemeler ile ilgili hususlar 17/12/2013 tarihli protokol ile yeniden düzenlenmiştir.

Bu düzenleme ile SGK vatandaşı zor duruma düşürerek vatandaş nazarında Hükümeti ve AKP’yi zayıflatmaya çalışmıştır. Seçim arifesinde SGK dan gelen şahıs ödemelerini kurumun işlemi tamamlamasından sonra bir iki gün içerisinde alabilirken bu durumda ödemeler kişilere çok uzun zamanda ödenebilecektir.

Bakalım bu uygulamada neler var:

1-Emekli ikramiyeleri ve kıst emekli aylıkları hariç olmak üzere, şahıslara havale suretiyle yapılacak ödemeler T.C. Ziraat Bankası şubelerinden her ayın 8’i ila 14’ü arasında gerçekleştirilecektir. Bu kapsamdaki ödemelerden merkeze göndermesi yapılmış olanlar her ayın 7’sinden itibaren bankaya gönderilmeye başlanacak, 14’ü gün sonu itibariyle ödenmeyenlerin tamamı bankadan geri çekilecek ve bir sonraki ödeme döneminde tekrar bankaya gönderilecektir. Yani sigortalıya ait ödeme işlemi ayın 15 inde tamamlandığını kabul etsek bu parayı en erken takip eden ayın 8’inde tam 24 gün sonra alabilecek. Bu vatandaşa bir zulümdür. Vatandaş bunun intikamını sandıkta alacağını hesaplayan SGK yöneticileri mi var? Düşündürücü. Bununlada sınırlı değil vatandaş 8-14 günleri arasında parasını çekmezse ertesi ayın 8 ine kadar yine çekemeyecek çünkü çekilmeyen paraları SGK bankadan alacak. Bu paralarla geçimini sağlayan ve hasta olan insanlar her 8-14 arasındaki 7 güne sıkıştırılarak Ziraat bankasında yığılmalara neden olacaktır. Bu sistemi bilmeyen ve paralarını birkaç gün içinde almaya alışan vatandaş parasının yatmadığınıbankadan öğrenince Kurumu arayacak ve bu arayacakların sayısı küçümseyecek kadar az değil. SGK’nın telefonları kitlenecektir.

2-Hak sahiplerinden, T.C. Ziraat Bankasında geçerli bir cari hesabı olanların ödemeleri banka tarafından otomatik olarak bu hesaplara aktarılacaktır. Hesaplara aktarılan bu tutarlardan hesap işletim ücreti, havale masrafı ve benzeri adlar altında her hangi bir kesinti yapılmayacaktır. Buna rağmen bir kesinti yapılması durumunda, ilgili hak sahipleri banka şubelerine, yapılan kesintilerin iadesi için müracaat edeceklerdir. Burada vatandaşı bankaya hesap açmaya zorlayarak yine vatandaş ve banka çalışanlarının yanın bankadan hizmet alan diğer vatandaşlar hedef kitle olarak seçilmiş ve bu kalabalıktan kötü etkilenen sigortalılar, banka çalışanlarıve bankadan hizmet alan diğer vatandaşların nazarında yine gerek hükümet gerek AKP kötü zalim ve vatandaşı düşünmeyen bir yönetim olarak gösterilecektir.

3-Ödeme tarihleri sebebiyle vaki olacak şikayetlerin ortadan kaldırılması için, tahakkuk eden veya bir önceki ödeme döneminde ödenemediği için bankadan geri çekilen paralar, bir sonraki ödeme dönemi beklenmeden, muhasebe birimlerimizce şahısların Kurumumuza bildirecekleri banka hesaplarına aktarılarak tekrar gönderilebilecektir. Bunun için, müracaat eden şahıslardan yazılı dilekçe ile banka hesaplarını bildirmeleri istenecek ve muhasebe birimleri tarafından işleme konulacaktır. Bu madde de ise vatandaşların şikayetçi olacağını bu protokolü hazırlayanlarda çocuk değil ya biliyorlar ve tedbirini de kendilerince almışlar.İşleri nasıl tıkarız da vatandaşı ve Kurum çalışanlarını nasıl zor durumda bırakırız da memnuniyetsizliği sağlarız hesabını çok ince yapmışlar. Pes dedirtiyor insanı ihanet bu kadar olur. Zavallı insanların paralarını bankaya ay içerisinde sadece 7 günlüğüne göndereceksiniz sonra çekemeyenler dilekçe ile müracaat edecekler istedikleri bankaya tekrar göndereceksiniz. Kuruma vatandaş gelecek başka banka hesap numarası verecek, kurum çalışanı işlemini yapacak, diğer bankaya gönderecek kulağa ne kadar kötü geliyor. Vatandaşın bunu yapması günlerini alır ve memnuniyetsizlik iki katına çıkar. Yöneticiler bunu tez zamanda eski haline almalılar yoksa bu uygulama SGK bürokratlarını yer.

4-Şahıslara havale suretiyle yapılan ödemelerle ilgili olarak, bu ödemelerin ne zaman gerçekleştirileceği ile ilgili çeşitli mercilere telefon veya başka yollarla çok sayıda müracaat yapıldığı gözlenmektedir. Ödemelerin sayıca çok olmasısebebiyle, özellikle telefon yoluyla yapılan müracaatlara doyurucu karşılık verilemediği ve bu sebeple şikâyetlerin yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Bu şikâyetlerin ortadan kaldırılması amacıyla, bankaya ödeme talimatı verilen kişilerin cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) gönderilmesine başlanmıştır. Bu uygulamadan beklenen sonuçların alınması için, ödemesi tahakkuk eden kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu sebeple, şahıs ödemeleri için Kurumumuza müracaat eden kişilerden cep telefonu numaralarınıyazılı olarak beyan etmeleri istenecek, bu suretle elde edilen cep teflonu numaraları sisteme girilecek veya ilgili şahıslardan kendi cep telefonu numaralarınıe-Devlet Kapısı üzerinden beyan etmeleri istenecektir. Ödemeler için bankaya talimat verildiği anda, otomatik olarak, Kurum sisteminde kayıtlı cep telefonlarına ödeme bilgisi gönderilecektir. Bu sebeple Kurumuzdan ödeme bekleyen kişilerin bilgi için müracaat etmeleri durumunda öncelikle cep telefonlarınıbeyan etmeleri istenecek, ödemelerin ne zaman gerçekleştirileceği ile ilgili sorulara da cep telefonuna mesaj gönderileceği yönünde cevap verilecektir. Bu uygulama işleri tıkamış SGK kişilere SMS yoluyla bile yetişemiyor ve pişkinliğin kişilere rahatlıkla SMS le bildiriyor. Paranızı alamadı iseniz cep telofon numaranızı verin takip eden ayın 7 sini bekleyin mesajı atsınlar. Hükümet yetkilileri vatandaşı bu uygulamadan kurtarmalıdır yoksa vatandaş bu hükümetten kurtulmanın yolunu arar. Bu uygulama SGK da yeni değişiklikler yapılacağının ve hükümeti ve AKP yi zor duruma düşürme çabasında olanların varlığını göstermektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler