Anasayfa » Medya Haberleri » İşte kuyumcuların yıl sonu için altın tahmini

İşte kuyumcuların yıl sonu için altın tahmini

İşte kuyumcuların yıl sonu için altın tahmini

Kuyumculardan yıl sonu için altın tahmini

Tarih :
İşte kuyumcuların yıl sonu için altın tahmini

Kapalıçarşı kuyumcuları altın fiyatlarındaki dalgalanmanın yıl sonunda altın fiyatını 760-770 lira bandına taşıyacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Vatandaşlar daha çok gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve yarım gramlık altınları tercih ederken kuyumcular, altının yıl sonuna kadar 760-770 lira seviyelerini göreceğini düşünüyor.

İç piyasada yükselişini sürdüren 24 ayar gram altın 725 lira bandında seyrediyor. Düğünlerde hareketliliğin başladığını söyleyen Kapalıçarşı kuyum esnafı, altına talebin arttığını söylüyor. Kuyumcular, düğünlerde hediyelik olarak daha çok gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve yarım gramlık altının talep gördüğünü belirtiyor. Kuyumcular, altının yıl sonuna kadar 760-770 lira seviyelerini göreceğini düşünüyor.

Altında 'risk iştahı tehdidi'

Altın fiyatları, koronavirüsün yeni Omicron varyantına dair endişelerin azalması ve küresel risk iştahının yükselmesiyle yeniden 1.800 doların altına geriledi. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyirle 713 TL civarında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Kovid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını bildirdi.

Jinrui Futures yayımladığı bir araştırma notunda Omicron varyantının yol açtığı ölümler ve semptomlar sınırlı olduğu takdirde yayılmanın piyasaları çok fazla etkilemeyeceğini belirtti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, yeni koronavirüs varyantının yarattığı endişelere rağmen varlık alımlarını hızlandırmaya açık olduğunu belirtti. Bostic, Fed’in gelecek yıl iki defa faiz artırıp artırmayacağıyla ilgili soruya ise “Bu kesinlikle mümkün. Hiçbir seçeneği göz ardı etmiyorum” cevabını verdi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftaya 1.850 dolar civarında başladıktan sonra hızlı bir şekilde 1.800 doların altına gerilemiş ve cuma gününe kadar bu seviyelerde yatay bir seyir izlemişti. Cuma günü yeni koronavirüs varyantı Omicron’un piyasalarda yarattığı endişelerle 1.815 dolara kadar tırmanan ons altın, bu haftaya 1.793 dolar civarında başladı.

Gram altın fiyatı


Geçen hafta dolar/TL’deki yükselişle 777 TL’ye kadar yükselerek rekor kıran gram altın, haftanın ikinci yarısında kurdaki gerilemeyle beraber 720 TL’nin altına düşmüştü. Gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yatay seyirle haftaya 713 TL seviyesinde başladı.

Altında yeni varyant tehdidi! Omikron aşağı yönlü baskılayacak


Piyasa Analisti Edward Moya Kovid-19'un Omikron etkin olması durumunda daha fazla tedarik problemine yol açmasından endişe edildiğini belirterek bu durumda Fed'in faizleri daha hızlı artırabileceğini ve bunun altını aşağı yönlü baskılayacağını belirtti.

Kaynak : Halk TV

Benzer Haberler