Anasayfa » GSS » Torba Kanunda Yer Alan Genel Sağlık Sigortası Prim Affı Ne Getiriyor?

Torba Kanunda Yer Alan Genel Sağlık Sigortası Prim Affı Ne Getiriyor?

Torba Kanunda Yer Alan Genel Sağlık Sigortası Prim Affı Ne Getiriyor?

Tarih :
Torba Kanunda Yer Alan Genel Sağlık Sigortası Prim Affı Ne Getiriyor?

Mecliste görüşülmekte olan torba yasa içerisinde yer alan düzenlemeye göre gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsamaktadır. Bu durumda prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı getirilmektedir.

01.01.2012 tarihinde Yeşil Kart sisteminin yerine getirilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti almaları sağlanmıştır.SGK’nın verilerine göre 76 milyon Türkiye nüfusundan 63,5 milyon kişi sosyal güvenlik kapsamında. Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması hedeflenmekteydi. Yine SGK verilerine göre 11 milyon 980 bin kişi gelir testine gitti.

Kişilerin ödeyeceği Genel Sağlık Sigortası primleri, kişilerin gelir durumuna göre kademeli olarak belirlenmektedir. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan gelir testleri ile belirlenmektedir. Bu testlere göre aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 357 TL’den az gelir elde edenlerin primini devlet ödüyor. Aynı şekilde geliri asgari üçte biri ile brüt asgari ücret tutarı olan 1071 TL’ye kadar olanlar ise 42,84 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti almaktadır. Bu sisteme göre ailede kişi başına geliri brüt asgari ücret ile bunun katına olan 2.142 TL arasında olanlar 128,52 TL, aylık gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 257,04 TL GSS primi ödüyor. Gelir testine girmeyenler de en üst sınır olan 257,04 TL’den ödemeleri gerekmektedir.

Vatandaşların GSS konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste gitmediler. Bu kişilere en üst sınır olan 252 TL’den GSS prim borcu oluşturuldu. Bu GSS prim borçları önemli bir yekün tutmuştur. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumunun toplam alacağı da 4 milyarı aştı.

Torba kanun içerisinde yer alan düzenleme ile, GSS prim borcu olanlara yeni bir imkan tanınmaktadır. Daha önce gelir testine gitmediği için adına en yüksek kademeden prim borcu çıkarılanlar ile gelir testine gittikleri halde prim borçlarını ödemeyenler, kendilerine verilecek 3 aylık süre içerisinde müracaat etmeleri halinde oluşan primlerin faizleri ve gecikme zamları silinecek ana paraları ise 36 aya kadar kadar taksit yapılacaktır.

Bu düzenlemede gelir testine gidemeyen vatandaşların daha sonra gelir testine gitmeleri sonucunda çıkan prim kapsamının tarihi Genel Sağlık Sigortalısı kapsamına düştüğü ilk tescil tarihine götürülmesi şeklinde düzenlenseydi daha faydalı ve doğru olacaktı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler