Anasayfa » Medya Haberleri » ‘Tam kapanma uzamayacak’

‘Tam kapanma uzamayacak’

‘Tam kapanma uzamayacak’

‘Tam kapanma uzamayacak’ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün bir televizyon programında canlı yayına katıldı.

Tarih :
‘Tam kapanma uzamayacak’

Soylu, özetle şunları söyledi: DİNAMİK BİR DÖNEM: (Kovid-19 tedbirleri) Tüm insanları eve kapatıyorsunuz, bu normal bir iş değil. Bu taleplerin tamamı sağlık için, gelecek nesiller için. Bizim ilk başladığımız günden itibaren 19 Mayıs’la ilgili bir değerlendirmemiz yok. Ama bugünlük yok. Bu dönem dinamik bir dönem. Gözlerim acıyor uykusuzluktan. Bakanlıkta ben toplantı yaparken, yardımcılarımız valilerle toplantı yapıyor. Tedbirleri konuşuyoruz. 17 Mayıs’ta karşılaşacağımız rakamlarla, Bilim Kurulu’nun ve kabinenin değerlendirmeleriyle adımları atacağız.

ALKOL SATIŞI YASAĞI TARTIŞMASI: Alkol meselesi kendiliğinden çıkmış bir iş değil. Biz yaklaşık 2 ay gibi bir süre Avrupa’yı takip ettik. Kendi tecrübelerimizle bunları pekiştirdik ve kendimize bir yol haritası belirledik. DSÖ demiş ki “Alkolden kaçınarak sağlığınızı koruyun.” Alkolün limitiyle ilgili bir uyarıda bulunuyor. Alkol kullanımı sırasında evde bile olsa sosyal mesafenin korunmama riski yüksektir diyor. Ayrıca aile içi şiddetin alkol tüketimiyle arttığını söylüyor. Bunu siyasallaştırmaya gerek yok, bu bir sağlık meselesi.

GÖRÜNTÜ YASAĞI YENİ DEĞİL: Burada yeni bir şey yok. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esaslar kanunla düzenlenir. Biz genelgemizde bunu hatırlatıyoruz. Birisi sen işini yaparken seni ifşa ederse onunla ilgili koruma altına alırsın, ısrar ederse uzaklaştırırsın, yakalar, gerekli kanuni işlemi yaparsın. Biz polisimize diyoruz ki, Anayasa sana bu hakları vermiş. Biz sadece var olan kanunları ifade ediyoruz. Bizimkisinin basın özgürlüğüyle ilgisi yok.

‘İmamoğlu’na soruşturma izni vermem’

Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elleri arkada görüntüsüne inceleme başlatılmasına ilişkin şunları kaydetti: “İBB Başkanı bu törende ne için var? İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han için, orada onun kabrini ziyaret etmek. Tabii vatandaş bunu görünce saygısızlık olduğunu düşünüyor. Ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında başka bir şikayet var. Siz terör örgütünün desteklediği partiyi ziyarete gidip övüyorsunuz. Vatandaş onu da şikayet ediyor. Bu şikayetler bize iki şekilde gelir. Bir, valiliklere. Biz bu şikayetleri değerlendiririz. İkinci olarak da savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Burada bir soruşturma söz konusu değildir. Neticede ne yapacağız? Böyle bir sonuç geldiği zaman, ben buna soruşturma izni vermem.”

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler