Anasayfa » GSS » Şimdi de Sağlıkta Kasko Dönemi

Şimdi de Sağlıkta Kasko Dönemi

Şimdi de Sağlıkta Kasko Dönemi

Tarih :
Şimdi de Sağlıkta Kasko Dönemi

Sosyal Güvenlik Kurumu önce özel sağlık hizmeti sunucularının hastalardan talep edebileceği ilave ücret oranını %200 olarak belirledikten sonra şimdi ise bunun bir sonucu olarak sağlıkta özel sigorta yaptırılmasını özendirici uygulamaları başlatmış oldu. Artık araçlara trafik sigortası yanında aynı zamanda kasko sigortası da yaptırarak olası durumlarda bu sigortasını kullanarak büyük hasarlı vakalarda tek kuruş ödemeden arıcının onarımın yaptırabilmesine benzer bir uygulama yavaş yavaş sağlıkta da uygulamaya konuluyor. Her ne kadar adı tamamlayıcı sağlık sigortası olsa da biz ona “sağlık kaskosu” demeyi daha da uygun bulduk.

Artık özel hastanelerde tedavi olabilmek için sadece genel sağlık sigortalısı olmanız yetmiyor. Aynı zamanda tabiri caizse kaskonuzu da (özel sigortanızı da) yaptırmanız gerekiyor. Herhalde bu uygulama sağlığın tamamen özelleşmesine yönelik uygulamanın sinyallerini veriyor. Bundan birkaç yıl önce SSK’ye ve Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde tedavi olabilmek için erkenden randevu alıp isminizi yazdıramadığınızda tedavi de olamazdınız. Şimdi aynı nostaljiyi yaşamak üzereyiz. Geçenlerde Sağlık Bakanlığının randevu sistemini kullanarak bir bölüme muayene olmak için randevu almak istediğimde bir haftalık süre içerisindeki doktorun randevularının dolu olması nedeniyle en erken 10 gün sonrası için randevu verildiğine sahit oldum. Durum böyle olunca vatandaş hastalığı için hemen muayene olabileceği alternatif sağlık tesislerine yönelmek zorunda kalıyor. Özel sağlık hizmeti sunucularını tercih ettiğinde karşısına çıkacak faturayı tahmin bile edilemediğinden doğal olarak tedavi olamayıp tedaviden vazgeçiliyor. Artık sonrasını siz düşünün.

Sosyal devlet olmanın gereği, vatandaşının sağlıklı kalabilmesi için yeterince verilmesi gereken sağlık hizmetinin tam anlamıyla verilememesi beraberinde daha da vahim sonuçları ortaya çıkarıyor. Sağlıkta tasarruf olmaz ve sağlık kontrol dışı bir sisteme devredilemez. Bu söylediklerimiz bizim gariban diye tabir etiğimiz alt gelir grubuna tabi kişiler için. Zengin olanların özel sigortasını/sağlık kaskosunu yaptıracağından zaten VİP hizmet verildiğinden herhangi bir sıkıntı da yok. Biz toplumda eşitlik istiyoruz. En azından sağlıkta.

Televizyon reklamlarına bakıldığından son bir yıl içinde özel sağlık sigortası reklamlarını sıkça görmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumunun tabiriyle tamamlayıcı sağlık sigortası. Neyi tamamladığı belli...

Vatandaş muayene katılım payı, reçete katılım payı, tıbbi malzeme katılım payı, gözlük katılım payı derken yeterince cebinden para harcayarak sağlıkta katkı payı öderken şimdi de %200 oranında ilave ücretle başbaşa bırakıldı. Ya tamamlayıcı sağlık sigortanı (kasko sigortasını) yaptırırsın yada alabilirsen devlet hastanelerinden alacağın randevuya göre tedavi olursun.

Siz en iyisi biraz tasarruf yapında sağlığınızın kaskosunu yaptırın. Bizden söylemesi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler