Anasayfa » Taşeron » Taşeronun kadro duası! Devlet evlat ayırt etmez..

Taşeronun kadro duası! Devlet evlat ayırt etmez..

Taşeronun kadro duası! Devlet evlat ayırt etmez..

İş güvencesi, ücret eşitsizliği ve hatta ücretlerini zamanında alamama sorunlarıyla karşı karşıya olan kamuda çalışan taşeron işçileri Twitter’dan cumhurbaşkanı, bakanlar ve milletvekillerine sesini duyurmaya çalıştı. “Taşeronun Kadro Duası” başlığıyla sorun ve taleplerini paylaşan işçiler, salgınla sorunlarının arttığına da dikkat çekerek, “Devlet evlat ayırt etmez, kamuda taşeron kölelik bitirilmeli” dedi

Tarih :
Taşeronun kadro duası! Devlet evlat ayırt etmez..

Kamuda çalışan taşeron işçileri, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yle sürekli işçi statüsüne geçirildi ancak Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT)’nde çalışan taşeron işçileri bu haktan yararlanamadı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışanlar, kamuda yemekhane çalışanları ve şoförler, hastane bilgi yönetim sistemi işçileri yüzde 70 mağduru oldu, kadro alamadı.

696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçişte bazı çalışanlar “yüzde 70”e takıldı. Karayolları, Sağlık Bakanlığı, Yargıtay gibi pek çok kurumda çalışanların yaşadığı bu mağduriyet, kadroya geçişteki şartlardan biri olan “hizmet alımı” ihalesi olsa bile ihaledeki personel gideri yüzde 70’in altında ise bu ihalelerin, “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” sayılmamasından kaynaklanıyor.

Bu kapsamda, malzemeli yemekhane ihalelerinde ya da araçlı şoför çalıştırma ihalelerinde personel gideri yüzde 70’in altında olanlar kadro hakkından yararlanamadı.

Devlet kurumlarında halen taşeron firmalarda çalışan işçiler, aynı işi yaptığı arkadaşıyla aynı haklara sahip olamadı. İş güvencesi, ücret eşitsizliği ve hatta ücretlerini zamanında alamama sorunlarıyla karşı karşıya olan kamuda çalışan taşeron işçileri Twitter’dan cumhurbaşkanı, bakanlar ve milletvekillerine sesini duyurmaya çalıştı. “Taşeronun Kadro Duası” başlığıyla sorun ve taleplerini paylaşan işçiler, salgınla sorunlarının arttığına da dikkat çekerek, “Devlet evlat ayırt etmez, kamuda taşeron kölelik bitirilmeli” dedi.

İşçilerin paylaşımlarından bazıları şöyle:

‘DEVLET, EVLAT AYIRT ETMEZ’

Devlet baba evlat ayırt etmez. Beş çocuğunun üçüne bayramlık alıp diğer iki çocuğuna ‘benim evladım değilsin’ diyemezsin. Devlet bir babadır, işçisini ayırt edemez. Aynı kurumda işçiler kadrolu-kadrosuz diye ayırt ediliyor.

Aynı kurumda çalışan işçileri kadrolu kadrosuz diye ayırt ettiniz. Hastanede yemek dağıtan kadrosuz, temizlik yapan kadrolu oldu; bu nasıl iş barışı, nasıl adalet?

Devletine hizmet veren insanların çığlıklarını duyun artık!

Mücadelemiz kadro alıncaya dek sürecektir; bunu herkes böyle bilsin.

Kadro alamayan işçiler #Taşeronun Kadro Duası’na Çıktılar. Kamuda taşeron kölelik tamamen bitirilmedi.

Sesimizi duymayanlara karşı bizim de sağır olacağımız günler yakındır elbet. Kamuda taşeron sistemi ile hâlâ şirketler zengin ediliyor.

‘GÜVENCELİ ÇALIŞMAK HAKKIMIZ’

Cumhuriyet Türkiyesine taşeronlaşma yakışmıyor.

Kadro istiyoruz, güvenceli çalışmak hakkımızdır.

Kamuda taşeron bitene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bizler hakkımız olanı istiyoruz; fazlasında gözümüz yok.

Bir olursak tok oluruz, tek olursak yok oluruz. Hakkımız alana dek haklı mücadelemizde yan yana omuz omuza mücadeleye devam…

Kamuda çalışan yemekhane personelleri hâlâ taşeron işçisi olarak devam ediyor, ayrımsız kadro istiyoruz.

Binlerce taşeron işçisi değişik sebepler gösterilerek haksız yere kadro dışı bırakıldı. Yüzde yetmiş diye bir şey çıkardılar ve asıl işi yaptığı halde işçiler kadro dışı bırakıldı. Amasız fakatsız tüm işçiler kadroya alınmalıdır.

‘VİRÜSLE İÇİÇEYİZ, HAKKIMIZI VERİN’

Sağlık Bakanlığı kiralık araç şoförleri kadro bekliyor. Pandemi döneminde dur durak bilmeden virüsle bu iç içeyiz; hakkımızı verin lütfen.

Kağıt üzerinde, ay sonunu getiremediğim ama ‘benim maaşım’ dediğim bir maaş var. Ancak aylardır ‘ödenek yok’ denilerek ‘benim maaşım’ ödenmiyor. Çünkü ben taşeron işçisiyim!

Koronadan değil, açlıktan öleceğiz. Bari kadromuzu verin de maaşımızı düzgün alalım.

(AYDINLIK GAZETESİ)
Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler