Anasayfa » Emekli » Emeklilikle ilgili kritik bilgiler

Emeklilikle ilgili kritik bilgiler

Emeklilikle ilgili kritik bilgiler

Tarih :
Emeklilikle ilgili kritik bilgiler

- Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder.

- Baba veya annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanır.

- Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malül durumu mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir.

- Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alır.

- Evlenirse ya da bir işe girerse aylık kesilir. Boşandığında ya da işten ayrıldığında aylık yeniden kendisine bağlanır.

- Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babası, ölüm aylığı adı altında maaşa bağlanabilir.

- Dul ve yetim aylığı alabilmek için resmi talepte bulunulması şart. Bunun için ölüm aylığı talep belgesi il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim edilmeli.

- Dul ve yetim aylığı ödemeleri sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk aybaşında ödenmeye başlar.

- 2020 yılı Temmuz ayından itibaren emekli olacak memurlara ödenecek tazminat tutarı; 13.558 * 0,154461 = 2.094,18 TL - 15,89 TL Damga Vergisi = 2.078 TL net ödeme yapılacaktır.

- Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında 1.500 Türk lirasından az olamaz. Yani emekli aylığının alt sınırı 1.500 TL'dir.

- 5434 sayılı Kanuna tabi olan emeklilerin alt sınır aylıkları Temmuz ayından itibaren Emeklinin kendisine veya hak sahibinin 3 kişi olması halinde ödenecek olan en az aylık tutarı 2.815 TL'dir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler