Anasayfa » Medya Haberleri » Çinli Huawei tartışmasında Türkiye nerede?

Çinli Huawei tartışmasında Türkiye nerede?

Çinli Huawei tartışmasında Türkiye nerede?

Habertürk Yazarı Güntay Şimşek, Çinli Huawei firmasının ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından nasıl etkileneceğini yazdı.

Tarih :
Çinli Huawei tartışmasında Türkiye nerede?

ABD ile Çin arasında ticaret savaşının çok ötesine taşan tartışma geçen hafta itibariyle Türkiye’yi de içine aldı. İngiltere’ye baskılarında başarılı olan ABD, Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik eylemleri ise devam ediyor. Son olarak ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, İtalya ziyaretinde 5G uyarısı yaptı.

Türkiye’nin telekomünikasyon sektörüne yön veren isimlere Pompeo’nun çıkışını sorduğumda, “Biz ülke olarak ticaretimize bakıyoruz. Halihazırda Türkiye’nin baz istasyonlarının yaklaşık yüzde 75’i, çekirdek şebekesinin ise yüzde 50’si Huawei ürünlerini barındırıyor. ABD’nin gazıyla bir şey yapmayız. Siyaset olarak ULAK’cıyız.” Cevabını aldım.

Yani şu aşamada Türkiye, ABD’nin Huawei baskısını dikkate almıyor. Ancak, ABD baskısı sebebiyle, “Huawei ürünlerinin arzında sıkıntı olabilir mi?” Kaygısı söz konusu. Özellikle telefonlarda çip set sıkıntısı yaşanıyormuş, ama baz istasyonlarda sorun yokmuş. Hassas nokta olarak tarif edilen cor network (çekirdek şebeke) tarafında ABD baskısının nasıl etki yapacağı da elbette gündemde.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler