Anasayfa » Medya Haberleri » Yeni başlayan öğretmen, polis ve bekçiler ne kadar ücret alacaklar?

Yeni başlayan öğretmen, polis ve bekçiler ne kadar ücret alacaklar?

Yeni başlayan öğretmen, polis ve bekçiler ne kadar ücret alacaklar?

Tarih :
Yeni başlayan öğretmen, polis ve bekçiler ne kadar ücret alacaklar?

Göreve yeni başlayan sözleşmeli öğretmen ne kadar maaş almaktadır?

652 sayılı KHK'nin ek 4 üncü maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı kadrolu öğretmen yerine sözleşmeli öğretmen istihdam etmeye başlamıştır. Kadrolu öğretmenlerin nakil vb. nedenlerle atandıkları yerlerde uzun süre istihdam edilememeleri sözleşmeli personel istihdamını cazip hale getirmiştir. Bu nedenle yeni atanan öğretmenlerin tamamı sözleşmeli statüde istihdam edilmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlerin ücretlerinden sendika aidatı, bireysel emeklilik sigortası primi ve İLKSAN aidatı kesintisi yapılabilmektedir. Ayrıca sözleşmeli öğretmen maaşları görev yıllarına göre değişkenlik göstermektedir. İşte 2020 sözleşmeli öğretmen maaşları;
Yeni göreve başlayan sözleşmeli öğretmenin brüt maaşı: 4.494,26 TL.

Hizmet yılı 5-10 yıl arası olan sözleşmeli öğretmenin brüt maaşı: 4.562 TL.

Hizmet yılı 10-15 yıl arası olan sözleşmeli öğretmenin brüt maaşı: 4.945 TL.

Hizmet yılı 15-20 yıl arası olan sözleşmeli öğretmenin brüt maaşı: 5.314 TL.

Hizmet yılı 20 yıl üzerinde olan sözleşmeli öğretmenin brüt maaşı: 5.511 TL.

Buna göre net maaş hesabı yukarıda belirtilen brüt sözleşme ücretlerine göre yapılmaktadır. Bu bağlamda göreve yeni başlayan bekar bir sözleşmeli öğretmenin net maaşı 4.284 TL'dir. Evli ve eşi çalışmayan sözleşmeli öğretmenin net maaşı ise 4.680 TL'dir. Evli ve eşi çalışmayan ve ilksan üyesi olan sözleşmeli öğretmenin net maaşı ise 4.590 TL'dir.

Göreve yeni başlayan “Polisler” ne kadar maaş almaktadır?

Emniyet Hizmetleri Sınıfına girenlerden; ilkokul ve ortaokul mezunu olanların giriş derecelerine 2 derece, lise ve dengi okul mezunu olanların giriş derecelerine lise mezunlarına göre 1 derece ve 1 kademe, yükseköğrenim mezunu olanların giriş derecelerine ise 1 derece ilave edilmektedir.

Polis unvanlı kadrolarda göreve yeni başlayacak bekar (yada eşi çalışmayan) ve çocuksuz olanların maaşlarına aşağıda yer verilmiştir. Hesaplamaya tayın bedeli ile fazla mesai ücretleri ilave edilmiştir.

 

Mezuniyet Durumu D/K Aylık Net Maaş
Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim) 9/2 5.595 TL
Lisans (4 yıllık yükseköğrenim) 8/1 5.646 TL

Göreve yeni başlayan “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” ne kadar maaş almaktadır?

Emniyet Hizmetleri Sınıfına girenlerden; ilkokul ve ortaokul mezunu olanların giriş derecelerine 2 derece, lise ve dengi okul mezunu olanların giriş derecelerine lise mezunlarına göre 1 derece ve 1 kademe, yükseköğrenim mezunu olanların giriş derecelerine ise 1 derece ilave edildiğinden, “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda görev alanlar da bu uygulamadan yararlanmaktadırlar.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda göreve yeni başlayacak bekar (yada eşi çalışmayan) ve çocuksuz olanların maaşlarına aşağıda yer verilmiştir. Hesaplamaya tayın bedeli ile fazla mesai ücretleri ilave edilmiştir.

 

Mezuniyet Durumu D/K Aylık Net Maaş
Lise ve dengi okul 11/1 4.661 TL
Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim) 9/2 4.669
Lisans (4 yıllık yükseköğrenim) 8/1 4.732

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler