Anasayfa » İşveren » SGK’dan ölüm haberini aldı yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

SGK’dan ölüm haberini aldı yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

SGK’dan ölüm haberini aldı yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Tarih :
SGK’dan ölüm haberini aldı yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Kahramanmaraş’ta, ölüm bildirimi sonucu nüfus kütüğünden kaydı silinen 39 yaşındaki Mahmut Taşdemir, hayatta olduğunu kanıtlamak için mahkemenin 20 gün sonra vereceği kararı bekliyor.

İstanbul’a hiç gitmediği halde Bahçelievler semtinde bir trafik kazası sonucu öldüğünü öğrenen Taşdemir, yaşadığını ispatlamak için adliyenin yolunu tuttu. Başına gelen talihsiz olay nedeniyle devlet dairelerinden hiçbir resmi işlem yapamayan Taşdemir, mağduriyetinin bir an evvel giderilmesini istiyor.

Geçen şubat ayında Mahmut Taşdemir’le ikinci evliliğini gerçekleştiren Selma Taşdemir (36), eşinin genel sağlık sigortasından faydalanmak için Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gitti. Görevli memura eşinin kimliğini uzatan Taşdemir; ‘Böyle bir kayıt yok, sizin eşiniz ölü’ sözüyle şoke oldu. Aldığı cevap karşısında şaşkınlığını uzun süre üzerinden atamayan Taşdemir, durumu telefonda eşine bildirdi. Olayın ardından nüfus müdürlüğüne giderek konuyu araştıran çift, İstanbul Bahçelievler’de haziran ayında meydana gelen bir trafik kazası sonucu Mahmut Taşdemir’in adli rapor kaydıyla ‘ölü’ olduğu bilgisine ulaştı. Nüfus müdürlüğü yetkililerinden, karşılarında canlı olarak durduğunu ve bu durumun düzeltilmesini talep eden Mahmut Taşdemir, hatanın mahkeme yoluyla çözülebileceğini öğrendi. Arkasından da Kahramanmaraş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçeyle ‘Ben yaşıyorum’ diye başvuruda bulundu. Bir ay önce davanın ilk duruşmasına çıkan Taşdemir, kimin öldüğünün araştırılmasının ardından mahkemenin hakkında vereceği kararı merakla bekliyor.

Başına gelen trajikomik olay yüzünden mağdur olduğunu dile getiren tesisatçı Mahmut Taşdemir, eşinin muayene olamadığını, kendinin ise ehliyet alamadığını ifade etti. Arkadaşlarının başından geçenleri kahkahayla dinlediğini anlatan Taşdemir, “Ben işteydim. Hanım bana telefon açtı. Ölü olduğumu söyledi. Şoke oldum. İşi gücü bıraktım eşimin yanına, nüfus müdürlüğüne geldim. Daha sonra da mahkemeye başvurduk.” dedi. Ölü göründüğü için hiçbir resmi işlem yapamadığını hatırlatan Taşdemir, “Bir firmada geçici olarak bir iş buldum. SSK yapılamadığı için işyeri de zor durumda kalıyor.” diye konuştu.

Kaynak : Zaman

Benzer Haberler