Anasayfa » Medya Haberleri » Deva lideri Babacan'dan ucuz banka kredilerine ilişkin şok iddia!

Deva lideri Babacan'dan ucuz banka kredilerine ilişkin şok iddia!

Deva lideri Babacan'dan ucuz banka kredilerine ilişkin şok iddia!

Tarih :
Deva lideri Babacan'dan ucuz banka kredilerine ilişkin şok iddia!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Fox TV kanalına yaptığı açıklamalar şok etkisi oluşturdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) ‘aktif rasyo' adımıyla ilgili Babacan daha çok kredi verilen bankanın ödüllendirildiğini, bunların da hükümetin zorlamasıyla kamu bankaları olduğunu belirterek şöyle konuştu:

* Tabii ki bankalarımızın görevi kredi vermek bununla bankalarımızı suçlayamayız ama kredilerin basiretli, hedefine uygun verilmesi lazım. Son döneme baktığımız zaman kredi artışı nereye gidiyor? Gerçekten insanlar aldıkları kredileri ne yapıyor?

* Ben emlak piyasasından tanıdığım dostlarıma, ne güzel daha çok konut satılıyor, daha çok konut kredisi kullandırılıyor diyorum… Bana diyorlar ki, ‘o kullandırılan kredilerin daha çoğu o ucuz parayı almak için' yani konutlar eş dost arasında el değiştiriyor, o ucuz kredi alınıyor.

* Alınan o ucuz kredinin ise döviz ve altına gittiği söyleniyor. Şimdi ekonominin doğal dengelerine bilinçsiz bir şekilde akıl dışı bilim dışı müdahale ederseniz arzu ettiğinizin tam dışında sonuçlar elde edersiniz. Esnafımız, sanayicimiz kredi mekanizmaları tabi ki önemli.

* Üreten herkesin uygun şartlı krediye kolay erişebilmesi çok önemli ama mekanizmaları öyle kuracaksınız ki verdiğiniz kredi gerçekten amacına uygun kullanılsın. Eğer bununla ilgili tedbirleri almazsanız krediye verdiğiniz para hemen dövize altına gider piyasa bunu çok kolay yapar.

* Hükümetin ve BDDK'nın bankaları daha fazla kredi vermeye zorlaması, bankaların basiretli tutumu konusunda maalesef bir miktar gevşemeye yol açıyor.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler