Anasayfa » Medya Haberleri » Mirasçı vefat edenin bankadaki parasını nasıl alabilir?

Mirasçı vefat edenin bankadaki parasını nasıl alabilir?

Mirasçı vefat edenin bankadaki parasını nasıl alabilir?

Mirasçı vefat edenin bankadaki parasını nasıl alabilir?

Tarih :
Mirasçı vefat edenin bankadaki parasını nasıl alabilir?

Soru: Ablam 2016’nın 8’inci ayında vefat etti. Vefat eden ablamın bankadaki parasını almamız için ne yapmamız gerekiyor? Elimizde mahkemeden alınmış veraset ilamı var. Bunun dışında neler yapmamız gerekiyor? Hangi evrakları hazırlamamız gerek? Direk bankaya mı gitmemiz gerekiyor? l SERAP

Cevap: Ablanızın kanuni mirasçıları (veraset ilamında adı olanlar), ilgili vergi dairesine Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi verecekler. Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesinde menkul ve gayrimenkul mallarını beyan edecekler. Tabii bankadaki parası da beyan edilecek.

Vergi dairesince yapılacak hesaplamaya göre şayet Veraset ve İntikal Vergisi doğarsa, verginin bankadaki paraya isabet eden kısmı ödenecek ve vergi dairesinden Veraset ve İntikal Vergisi’nin ödendiğine dair bir ‘tasdikname’ alacaklar. Mirasçılar bu belgeyi paranın olduğu banka şubesine ibraz edecekler. Tasdiknamenin ibrazı üzerine banka, ablanızın bankadaki parasını, hisseleri oranında mirasçılara ödeyecek.

Ayrıca Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi vermeden mirasçılar veraset ilamı ile bankaya başvuru yaparak paranın kendilerine ödenmesini de talep edebilirler. Ancak bu durumda, paradan doğacak Veraset ve İntikal Vergisi’ne karşılık yüzde 5 kesinti yapılır ve kalan para hisseleri oranında mirasçılara ödenir.

Kesilen yüzde 5 de ilgili vergi dairesine gönderilir. Daha sonra verilecek olan Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi üzerine vergi doğmazsa, mirasçılar vergi dairesine başvuru yaparak kesilen tutarın iadesini talep ettiğinde, vergi dairesi düzeltme yoluyla, vergi kesintisini mirasçılara iade eder.

Ekrem Sarısu
Kaynak : Posta

Benzer Haberler