Anasayfa » Medya Haberleri » Kadem, nikahsız birlikte yaşamaya nasıl bakıyor?

Kadem, nikahsız birlikte yaşamaya nasıl bakıyor?

Kadem, nikahsız birlikte yaşamaya nasıl bakıyor?

Tarih :
Kadem, nikahsız birlikte yaşamaya nasıl bakıyor?

İstanbul Sözleşmesinin en hararetli savunucusu KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği), 30 Eylül 2014 tarihinde bir çalıştay gerçekleştirmiştir.

Gerçekleştirilen çalıştay sonucunda ortaya çıkan rapor, KADEM bünyesinde gerçekleştirdiği toplantıların yanı sıra, çalıştaya destek veren sivil toplum örgütleri ve hukukçuların katılımı ile 9 Ocak 2015 ve 14 Ocak 2015 tarihlerinde KADEM Hukuk Komisyonu tarafından gerçekleştirilen toplantılar neticesinde son halini almıştır.

KADEM tarafından gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi” başlıklı çalıştay ve toplantılar sonucunda ortaya çıkan ve nihai raporda yer alan tespit ve önerilerin bir tanesi oldukça ilgi çekicidir.

6284 sayılı Kanuna ilişkin önerler başlığı altında; "Kanunun 4/b maddesindeki tedbirin yalnızca kişinin evli olması durumuna hasredilmesi yeterli olmayıp, imam nikahlı veya birlikte yaşayanların bu tedbir kararından yararlandırılmamış olması, kanunun amacı ile örtüşmemektedir." ifadesini görüyoruz.

Doğrusu, bu önerinin halen savunulup savunulmadığını bilmiyoruz. Ancak, bu önerinin KADEM'in savunduğu ilkelere çok da uymadığını düşünüyoruz.

Bu nedenle belirtilen öneri çerçevesinde;

1- KADEM, 6284 sayılı Kanunun birlikte yaşayanları kapsama almadığını bir eksiklik olarak gördüğüne ve Kanunun amacı ile örtüşmediğini belirttiğine göre, birlikte yaşmayı öneriyor ve savunuyor mu? Ya da birlikte yaşama eleştiri getiriyor mu?

2- Çalıştay raporu sonucunda ortaya çıkan öneriler KADEM'in internet sitelerinde hala durduğuna göre belirtilen görüşleri hala savunduğunu söyleyebilir miyiz?

3- Nikah dışında olan birlikte yaşamın, aynı zamanda erkek-erkek veya kadın-kadın şeklinde olması ihtimal dahilinde midir? Eğer bunlarda birlite yaşam kapsamında ise bunlar arasındaki şiddetin de Kanun kapsamına girmesi isteniyor mu?

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler