Anasayfa » Medya Haberleri » Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Tarih :
Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler hangi statüye sayılıyor?

Soru: 25 Mayıs 1974 doğumluyum. Sigortalı (4A) işe başlama tarihim 29 Haziran 1992. Çıkış tarihim ise 21 Eylül 1992. Daha sonra tekrardan başlama tarihim de 13 Şubat 2015. Çalışmaya devam ediyorum. Toplam prim gün sayım 1924.

Çalışmadığım sürede 1995 yılında evlilik yaptım. Aralık 1996, Ekim 2007, Nisan 2013 tarihlerinde doğan 3 evladım var. Doğum borçlanması yaptırabiliyor muyum? Borçlanmayı yaptırdığım takdirde, hangi emeklilik statüsüne tabiiyim? Ne kadar daha çalıştıktan sonra emekli olabilirim? l Zeynep DEMİR

Cevap: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Doğumlarınız sonrasındaki 2 yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Örneğin; bu sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak, 3 doğumunuzu borçlanarak toplam 2160 gün kazanabilirsiniz.

Doğum borçlanmasından sonra 1516 gün daha prim ödeyerek, priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1676 gün daha prim ödeyerek (veya doğum borçlanması yaparak) priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

Doğum borçlanmasında kazanılan günler, borçlanma talep tarihinde tabi olunan sigortalılık statüsüne sayılıyor. Zaten SSK’dan başka prim ödemeniz olmadığından ve halen SSK’lı çalıştığınızdan, doğum borçlanmasıyla kazanacağınız günler SSK’ya sayılacak.

ÖZEL BANKA EMEKLİLİK SANDIĞI’NA TABI OLAN KIDEM TAZMİNATI ALIP İŞTEN AYRILABİLİR Mİ?

SORU: 1 Haziran 1980 doğumluyum. 1993’te 10 günlük sigorta başlangıcım var. 2006 yılında özel bir bankada işe başladım. 2017 yılında 6 ay ücretsiz doğum izni kullandım. Toplam prim ödeme gün sayım 4700. Bugün istifa etsem kıdem tazminatını almaya hak kazanır mıyım? l Sema DALGIN

CEVAP: Çalıştığınız bankanın özel vakıf Emekli Sandığı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Bankanın vakıf Emekli Sandığı yoksa, SSK’ya prim ödemektesiniz. Yaş haddinden emekli olmak için aranan yaş dışındaki diğer 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağladığınız için işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

Ancak bankanın özel Emekli Sandığı varsa, sandıkla görüşüp kıdem tazminatı alıp almayacağınızı öğrenin. Çünkü bazı bankaların Emekli Sandığı’nın, ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını vermek istemediğini okurlardan duyuyoruz. Banka sandığından, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün priminiz olduğuna dair bir belge talep edin.

Belgeyi çalıştığınız bankaya sunduğunuzda, kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz. Sandık belge vermekte sorun çıkartırsa, sandığa karşı dava açarak hakkınızı yargı yoluyla alabilirsiniz.

HAFTA TATİLİ TOPLU KULLANILABİLİR Mİ?

SORU: İşçi talep etmesi halinde 1 aylık hafta tatilini toplu olarak kullanabilir mi? Örneğin, temmuz ayının hafta tatillerinin 4 gün olarak ay sonunda toplu kullandırılması mümkün mü? l ŞAHİN

CEVAP: Hafta tatili anayasal bir haktır. İşçinin, hafta tatili, önceki iş günlerinde çalışmaları karşılığında zorunlu olarak kullandırılması gereken bir dinlenme iznidir. Yasa metninde (İş Kanunu madde 46) açıkça; 7 günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle hafta tatilinin toplu olarak kullanılması yasal değildir.

Ekrem Sarısu
Kaynak : Posta

Benzer Haberler