Anasayfa » Medya Haberleri » Koronavirüs devam ederken bir tehlike daha! Zombi cinsi ortaya çıktı

Koronavirüs devam ederken bir tehlike daha! Zombi cinsi ortaya çıktı

Koronavirüs devam ederken bir tehlike daha! Zombi cinsi ortaya çıktı

Koronavirüsten sonra yeni bir tehlike ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'nde zombi ağustos böcekleri keşfedilirken bilim dünyası canlı popülasyonu için büyük bir tehlike oluştuğuna dikkat çekti.

Tarih :
Koronavirüs devam ederken bir tehlike daha! Zombi cinsi ortaya çıktı
Dünyada yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin merkez üssü konumunda bulunan ABD’de zombi ağustos böcekleri keşfedildi. Kimyasal etkileri olan bir mantar tarafından zihinleri kontrol edilen ateşböcekleri yerel canlı popülasyonu için tehlike oluşturmaya devam ederken, bilim dünyasının gündemine oturdu.

PLOS Pathogens’de yayımlanan araştırmada "zombi ağustosböceği" olarak adlandırılan bu böceklerin, halüsinojenik mantarlarda bulunanlara benzer kimyasallar içeren saykodelik bir mantar olan Massospora'nın etkisi altında olduğu belirtildi.

Massaspora, böceklerin zihinleri kontrol ediyor ve onları üremeye zorlayarak enfekte böcek sayısının artmasını sağlıyor.

Vücutlarının üçte birini yok ediyor
Çalışmanın ortak yazarı Brian Lovett, Massospora sporlarının ilk olarak ağustosböceğinin cinsel organlarını, kalçalarını ve karınlarını yiyerek vücudunun üçte birini yok ettiğini söyledi. Daha sonra üreme amacıyla diğer ağustos böcekleri birbirine yaklaştığında sporlar diğerlerine taşınıyor.

Çalışma yazarı Matthew Kasson'a göre, Haziran ayında üniversite araştırmacıları tarafından Batı Virginia'da bulunan enfekte ağustos böcekleri, Massospora tarafından enfekte olduğu keşfedilen üçüncü ağustos böceği topluluğu.

Araştırmak çok zor
Bilim insanları, ağustos böceklerinin 13 veya 17 yıllık bir yaşam döngüsüne sahip olduklarından ve on yıl sonra ortaya çıkana kadar yer altında yaşadıkları için, Massospora'nın bu türleri nasıl etkilediğini incelemenin çok zor olduğunu aktardı.

Nasıl manipüle ediliyor?
Vücudunun neredeyse üçte biri mantar dokusu ile değiştirilirken, enfekte ağustos böcekleri hastalıklarından habersiz hareket etmeye devam ediyor. Çünkü mantar, sporun yayılmasını en üst düzeye çıkarmak için onları öldürmek yerine ev sahiplerini, yani ağustos böceklerini canlı tutmak için davranışlarını manipüle ediyor.

CNN'ye konuşan Kasson, "Uzuvlarımızdan biri çıkarılsa veya midemiz kesilse muhtemelen aciz olurduk. Ama enfekte ağustos böcekleri, vücutlarının üçte birinin düşmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi çiftleşme ve uçma gibi faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Bu, mantarlar için gerçekten eşsiz bir ortam sağlıyor” dedi.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler