Anasayfa » Medya Haberleri » Yıllık iznin içine rastlayan bayram izni yıllık izne eklenir mi?

Yıllık iznin içine rastlayan bayram izni yıllık izne eklenir mi?

Yıllık iznin içine rastlayan bayram izni yıllık izne eklenir mi?

Yıllık iznin içine rastlayan bayram izni yıllık izne eklenir mi?

Tarih :
Yıllık iznin içine rastlayan bayram izni yıllık izne eklenir mi?

YILLIK İZNİN İÇİNE RASTLAYAN KURBAN BAYRAMI İZNİ YILLIK İZNE EKLENEBİLİR Mİ?

Soru: Şeker ve Kurban bayramlarındaki tatil günleri, yıllık ücretli izne hak kazanmaya esas sürenin hesabında nasıl dikkate alınmaktadır? Ayrıca yıllık ücretli izin süresi içine denk gelen Kurban Bayramı tatil süresi, ücretli izin süresinden sayılır mı? l MEHMET

Cevap: Yıllık ücretli izin hakkının hesabında ulusal bayram, genel tatil günleri çalışılmış gibi sayılmaktadır. Yani Şeker ve Kurban bayramlarında yapılmakta olan 8 günlük izin süresi, yıllık ücretli izin süresinin hesabında çalışılmış süre gibi dikkate alınıyor.

Ayrıca yıllık ücretli izin günleri içine rastlayan ulusal bayram ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Bayram izni, yıllık izin süresine eklenir. Başka bir ifade ile kullanılmakta olan yıllık ücretli izin süresi kurban bayramı izni kadar uzar.

PRİM ÖDEMESENİZ DE 60 YAŞI DOLDURACAĞINIZ TARİHTE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 10 Nisan 1968 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Ağustos 2001’dir. Askerliğimi 1994 yılında yaptım. Askerliğimin tamamını mı saydıracağım? Üç yıldır prim yatırmıyorum. Ne zaman emekli olurum? l Hasan KARAKAYA

Cevap: Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 7000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 10 Nisan 2028’de emekli olabilirsiniz. Ayrıca 4500 gün priminiz varsa (sorunuzdan olduğu anlaşılıyor) bundan sonra prim ödemeseniz de yine aynı tarihte yani 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

PRİMİ 7000 GÜNE TAMAMLAYIP 60 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 1966 doğumluyum. 22 Mayıs 2002 ilk giriş tarihim. O günden beri sigortalıyım. Ne zaman emekli olurum? l AHMET

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemenizi 2 Kasım 2021’e kadar devam ettirerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 2026’da 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler