Anasayfa » Medya Haberleri » Silinen Bağkur süreleri geri kazanılabiliyor mu?

Silinen Bağkur süreleri geri kazanılabiliyor mu?

Silinen Bağkur süreleri geri kazanılabiliyor mu?

Silinen Bağkur süreleri geri kazanılabiliyor mu?

Tarih :
Silinen Bağkur süreleri geri kazanılabiliyor mu?

Soru: Bizim mobilya atölyemiz var. Babamla birlikte çalışıyoruz. Dükkan vergisini üzerime aldım. Şubat 2015-Mayıs 2019 tarihleri arasında Bağkurlu’ydum. Ama bazı aylarda başka firmalarda çalıştım ve sigortam da oldu. Şu an geçmişe yönelik 30.5 ay Bağkur primim yatmamış görünüyor.

Geriye kalan günler sağda solda çalıştığım sigortalar. 2018 yılında geriye dönük Bağkur borcumu yapılandırma yapmadığım için primlerim silindi. Mayıs 2019 tarihinde dükkân vergisini yani Bağkur’u babama devrettim ve ben dükkanda sigortalı görünüyorum. Eşim doktor ve şu an doğuda zorunlu hizmet yapıyor. Eşimin benim yanıma gelmesi için benim özel sektörde kesintisiz 4 yıl (1440 gün) sigortamın olması gerekiyor.

Şu an ortalama 1000 günüm var. Eşimin zorunlu hizmeti 3.5 ay sonra bitiyor. İhya dilekçesi verip geçmiş Bağkur borçlarımı yatırmak istiyorum. e-Devlet üzerinden ihya dilekçe başvurusunu deniyorum. Ama red veriyor. Ne yapmam gerekiyor? l İhyanın gerçekleşebilmesi için tekrar Bağkur’a mı geçmem gerekiyor? l Detaylarda okuduğum kadarıyla en az 5 yıllık Bağkur borcumu sildirmiş olmam gerekiyormuş? Benim 30.5 ay. l Necmeddin ENGİNOĞLU

Cevap: 7143 sayılı yasanın 24’üncü maddesiyle 5510 sayılı kanuna eklenen ve 18 Mayıs 2018’de yürürlüğe konan geçici 76’ncı maddesi hükmüne göre, 31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla Bağkur’a 12 ay ve daha fazla prim borcu olanlardan, prim borcunu en geç 31 Temmuz 2018’e kadar ödemeyenlerin sigortalıkları daha önce ödedikleri primin tam olarak karşıladığı ay sonu itibarıyla durduruldu ve prim borçları da silindi.

31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla olan prim borcunuzdan dolayı sigortalılığınızın durdurularak prim borcunuzun silindiği anlaşılıyor. Ancak 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren Bağkur’unuz yeniden başlatılmış olup Bağkur terk tarihiniz olan Mayıs 2019’a kadar olan sürenin primini ödemiş olmanız gerekir (ödemediyseniz ödemek zorundasınız).

Ayrıca söz konusu madde hükmüne göre; talep edilmesi ve durdurulan sigortalılık süresinin bugünkü değerleri üzerinden hesaplanacak olan priminin tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi halinde, kaybedilen sigortalılık süresi tekrar kazanılabiliyor. Bu işleme ihya işlemi deniyor. Sonuç olarak;

İhya işlemini elektronik ortamda gerçekleştiremediyseniz, bağlı olduğunuz sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğüne başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.
Sözünü ettiğiniz 5 yıllık prim borcunun silinmesi daha önce başka bir yasa kapsamında yapılan bir işlem olup, sizinle ilgisi yok. Durdurulan sigortalılık sürenizi ihya edebilirsiniz.

PRİMİ 3600 GÜNE TAMAMLAMAKTAN BAŞKA YOL YOK

Soru: 6 Aralık 1963 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 8 Ocak 1983 olup 2164 gün prim ödemem var. Yaşım gereği iş bulamıyorum. Askerlik borçlanması yapmaya imkanım yok. 3600 günü tamamlamam için 1990 yılı vergi mükellefi olmamı değerlendirme şansım var mı? l Samet SARIKAYA

Cevap: 1 Ekim 2008’den önce Bağkur kaydı için yeni bir yasa çıkartılması gerekiyor. Bu nedenle vergi mükellefiyetinizden dolayı 1990’dan Bağkur’a kayıt olamazsınız. SSK’da yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

Askerliğinizi borçlanıp, 896 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 6 Aralık 2023’te emekli olabilirsiniz. Maalesef emekli olmak için primi 3600 güne tamamlamak gerekiyor.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler