Anasayfa » İşveren » İşkoliklerin kasları ağrıyor

İşkoliklerin kasları ağrıyor

İşkoliklerin kasları ağrıyor

Tarih :
İşkoliklerin kasları ağrıyor

Modern hayatın stresi, yoğun iş temposu, kronik yorgunluk… Tüm bunlara bir de vücuttaki kas ağrısı ve tutulmalar eşlik edince hayat giderek zorlaşıyor. Günümüzün moda hastalığı haline gelen, halk arasında kulunç olarak da bilenen, ‘fibromiyalji’ pek çok kişiyi etkisi altına alıyor. Fibromiyalji yumuşak doku romatizması anlamına geliyor. Kesin tanı konulmasının oldukça zor olduğunu belirten Liv Hospital Algoloji (Ağrı) Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora, fibromiyaljinin yüzde 80 oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görüldüğüne dikkat çekti… Doç. Dr. Kader Keskinbora, hastalıkla ilgili şunları önemli bilgileri anlattı:

- Fibrımiyalji; boyun, sırt, omuz ve kalçalarda bir türlü geçmek bilmeyen tutulmalar, kas ağrılarına neden oluyor. 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu yaşanabiliyor.

- Her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. Ancak en çok 25-60 yaş arasındaki kişilerde rastlanıyor, Kadınlarda, erkeklerden daha fazla görülüyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında!

RADYOFREKANS TEDAVİSİ

- Fibromiyalji tedavisinde öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanımı büyük önem taşıyor. Beraberinde yapılması gereken boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulaması düşünülebilir.

- Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi uygulanıyor. İğne, ağrılı noktalara girilerek 10 dakika oyunca uygulanıyor. Başarı yüzde 70 oranında.

- Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların boyun ve sırt ağrıları azalır. Uygulanan bölgede doku hasarı yapmadan ağrının azaltılmasını hedefler.

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler