Anasayfa » Medya Haberleri » Patronu bu sözler yaktı! Tuzlu ayrını iç mesaiye gel...

Patronu bu sözler yaktı! Tuzlu ayrını iç mesaiye gel...

Patronu bu sözler yaktı! Tuzlu ayrını iç mesaiye gel...

'Beni böyle numaralarla kandıramazsın, Tuzlu ayran iç ve mesaiye gel' diyen patrona yargıtaydan emsal karar...

Tarih :
Patronu bu sözler yaktı! Tuzlu ayrını iç mesaiye gel...

'Beni böyle numaralarla kandıramazsın, Tuzlu ayran iç ve mesaiye gel'

Gece nöbetinde rahatsızlanan çalışan acile kaldırılınca, şefini haberdar etti. Acilde müşahade altında olduğunu ve nöbet yerine bir başka çalışanın gönderilmesinin gerekebileceğini söyleyince şef'ten akılalmaz bir cevap aldı.

NUMARA YAPTIĞINI SANDI

Çalışanının numara yaptığını değerlendiren şef, kendisine 'beni böyle numaralarla kandıramazsın, Tuzlu ayran iç ve mesaiye gel' cevabıyla karşılaştı.

Beni böyle numaralarla kandıramazsın, Tuzlu ayran iç ve mesaiye gel'

Bir hastanede yaşanan ilginç olayda, labaratuvar biokimya görevlisi, nöbetçi olduğu gece rahatsızlandı. Müşahade altına alınan laborant, durumundan haberdar etmek üzere önce labaratuvar şef yardımcısını aradı. Şef yardımcısı, hasta personele şefi araması gerektiğini söyledi. Bu defa müşahade altındaki personel, şefini arayınca beklenmedik bir cevapla karşılaştı. Bayan Şef :
" hastayım diyerek nöbet listesini alt üst ettiğini, tuzlu ayran iç nöbete gel, böyle numaralar istemiyorum " diyerek işten kaytarmakla ve yalancılıkla suçladı.

Şefinin iş hayatında sürekli baskıcı bir yapıda olması ve enson olarak da hastayken karşılaştığı bu tavır üzerine istifa dilekçesi verdi. Ancak bu defa, İstifa etmesi öne sürülerek, personele tazminatı verilmedi.


TAZMİNATINI İSTEDİ…

Çalışan açtığı davada,....gece nöbetinde hastalanınca, 3 saat gözlem altında tutulması nedeniyle şef yardımcısını arayarak acil serviste olduğunu, gece nöbeti için yerine adam ayarlamasını istediğini, şef yardımcısının şefi araması gerektiğini söylemesi üzerine biokimya laboratuvarı şefi D.. hanımı aradığında " hastayım diyerek nöbet listesini alt üst ettiğini, tuzlu ayran iç nöbete gel, böyle numaralar istemiyorum " diyerek işten kaytarmakla ve yalancılıkla suçladığını, bölüm şefinin hakaretlerine ve psikolojik baskılarına daha fazla dayanamayarak iş akdini feshetmek zorunda kaldığını iddia ederek, kıdem ve ihbar tazminatı ile diğer ücret alacaklarını talep etti.

Davalı işveren ise, çalışanın feshinin haksız olduğunu öne sürdü.

MAHKEMEDEN TAZMİNAT ÇIKMADI

Davacı çalışanın, haklı fesih nedenlerini ispat edemediği gerekçesi ile kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddine karar verdi.

Bu defa kararı temyiz eden çalışana mutlu haber Yargıtay 9. Hukuk Dairesinden geldi.

ÇALIŞAN RAPORLUYKEN ÇALIŞMAYA ZORLANAMAZ..

Çalışanın raporlu olduğu dönemde çalışmaya zorlanmasının açık ve sabit olduğunu değerlendiren yüksek mahkeme çalışanın tazminatlarının ödenmesi gerektiğini değerlendirdi.

Karardan;

'…..davacının şefi konumunda olan D.. isimli çalışanın davacıya yönelik baskı niteliğinde söz ve davranışlarının bulunduğu, davacıyı raporlu olduğu günde çalışmaya zorladığı sonucuna ulaşılmaktadır. Davacı iş yerinde 3 yılı aşkın süredir çalışması bulunan işçi olup, işten ayrıldığı tarih itibariyle fazla mesai çalışması olduğu mahkemenin kabulündedir. Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, davacının iş akdini haklı nedenle sona erdirdiği ve buna göre kıdem tazminatı talebinin kabulü gerektiği halde yanılgılı değerlendirme ile talebin reddi hatalı…' diyerek tazminatlarını alması gerektiğine karar verdi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler