Yıpranma hakkı bulunan 20 meslek grubu

Yıpranma hakkı bulunan 20 meslek grubu

Günümüzde sosyal güvenlikte hangi meslek, görev ve kadro görev unvanlarında görev yapanlar fiili hizmet süresi zammından, yani günümüzdeki ifade ile yıpranma payından faydalanmaktadırlar...

Tarih :
Yıpranma hakkı bulunan 20 meslek grubu
Çalışma hayatında 20 meslek grubunun yıpranma hakkı bulunmaktadır:

Günümüzde sosyal güvenlikte hangi meslek, görev ve kadro görev unvanlarında görev yapanlar fiili hizmet süresi zammından, yani günümüzdeki ifade ile yıpranma payından faydalanmaktadırlar.

Aşağıda belirtilen işyerlerinde ve işlerde çalışanlar bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları kadar fiili hizmet süresi zammı almaktadırlar.

Yani 12 ay hizmet yıpranma alacağı süreye göre + 14 ay, 15 ay, 18 ay olabilmektedir.


TSK ve Emniyet Personeli hariç olmak üzere diğer meslek gruplarındakilerin hem işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalma şartı bulunmaktadır.

Yıpranma payı ile ilgili detaylı açıklamalarımız sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

20 Meslek grubunda sayılmayan diğer meslek, kadro görev, unvanlarda bulunanların yıpranma payları bulunmamaktadır.

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©
Kaynak : Memurlar.Net

Benzer Haberler