Belediye şirketine geçen taşeronların TİS'e bağlı hakları nasıl olacak?

Belediye şirketine geçen taşeronların TİS'e bağlı hakları nasıl olacak?

Belediye şirketine geçen taşeronların toplu iş sözleşmesine bağlı hakları ne olacak?

Tarih :
Belediye şirketine geçen taşeronların TİS'e bağlı hakları nasıl olacak?

Belediye şirketine geçen taşeronların toplu iş sözleşmesine bağlı hakları ne olacak? Ekrem Sarısu yeni toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar geçecek sürede mali ve özlük hakları ile ilgili kritik soruyu yanıtladı. İşte detaylar...

Soru: Belediyede alt işveren üzerinden taşeron olarak çalışmaktayken belediye şirketine işçi olarak alındık. Ücret, mali ve sosyal haklarımız da 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre belirleniyordu. Şimdi bu süre doldu, yeni bir sözleşme de açıklanmadı. Bizim haklarımız ne olacak, nasıl ödenecek?

Cevap: 7244 sayılı ‘Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 2’nci maddesi ile Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler, 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır.

Cumhurbaşkanına; üç aylık sürenin bitiminden itibaren, süreyi üç aya kadar uzatma yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda belediye şirketi işçileri dahil toplu iş sözleşmeleri 17 Temmuz 2020 tarihine kadar yapılamayacak. Bu süre Cumhurbaşkanı’nca da üç aya kadar daha uzatılabilecek. Ancak Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında; yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar eski sözleşme hükümlerinin uygulanmaya devam edileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu bağlamda yeni toplu iş sözleşmeniz imzalanıncaya kadar, eski sözleşme hükümlerine göre haklarınızın verilmeye devam edilmesi gerekir. Muhtemelen de temmuz ücretlerinin ödeneceği tarihe kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca bir açıklama da yapılacaktır.

İlgili haberler(Üzerine Tıklayınız);

Kamu işçisine en düşük 992 TL ikramiye geliyor!

Taşeron sonrası TİS'de kritik talep: Asıl iş kolundan tescil

Kaynak : Posta

Benzer Haberler