Anasayfa » Medya Haberleri » Tıbbi ihracatçılardan 'hibe şartı kaldırılsın' talebi

Tıbbi ihracatçılardan 'hibe şartı kaldırılsın' talebi

Tıbbi ihracatçılardan 'hibe şartı kaldırılsın' talebi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartının kaldırılmasını istediklerini belirtti

Tarih :
Tıbbi ihracatçılardan 'hibe şartı kaldırılsın' talebi
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartının kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Eskinazi, yaptığı yazılı açıklamada, her cerrahi maske ihracatı için 1, 3 cerrahi tulum ihracatı için ise 1 tulumun ilgili kuruluşlara hibe edildiğini, bunun cerrahi ürün ihracatına önemli maliyetler yüklediğini savundu.

Pandemi döneminde ihracatçıların cerrahi maske ve tulum satışıyla soluk aldığını ifade eden Eskinazi, şunları kaydetti:

"Hibe şartı nedeniyle ihracatçılarımızın maliyetlerinde yüzde 100'e varan artışlar meydana geldi. Pahalı kaldığımız için ihraç pazarlarımızı kaybetmeye başladık. Avrupalılar bizden kumaş alıp kendileri maske ve tulum üretmeye başladı. Hükümetimiz bağış ile ilgili kısımlara bir düzenleme getirirse Türkiye'ye döviz kazandıran bu sektör, daha da iyi konuma gelebilir. Türkiye'nin cerrahi maske, tulum ve cerrahi malzeme ihracatı üç katına çıkabilir. Aksi takdirde şu anda ihracatta fırsatlar sunan bu kalemlerde fırsatı kaçıracağız."


Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş ise alınacak önlemlerin ihracatta sürdürülebilirliğin önüne geçmemesi gerektiğini belirterek, "Cerrahi maske, tulum, önlük ve diğer malzeme ihracatımız, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 295'lik artışla 8,5 milyon dolardan 33,7 milyon dolara yükseldi." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı
Adnan Oktar davasında avukata 1 yıl yasaklama
Benzine 23 kuruş zam yapıldı
Virüsle mücadelede en kötü senaryoya hazırız
Atlar koronavirüs antikoru üretti
THY'de deprem! 100'e yakın çalışan istifa etti
Ali Babacan'dan erken seçim iddiası
HDP'li Tuma Çelik, TBMM'ye yazılı savunmasını verdi
Sanatçı Yeşim Salkım'dan, Muraç Övüç'e suç duyurusu
Dünya Bankası'ndan Türkiye'nin virüsle mücadelesine övgü

Benzer Haberler