Anasayfa » Medya Haberleri » Askeriyeden Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askeriyeden Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askeriyeden Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askeriyeden malulen emeklilik ile ilgili tüm soruların cevabı bu yazıda...

Tarih :
Askeriyeden Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askeriyeden malulen emeklilik için belli koşulların sağlanması gereklidir. Askeriyede çalışan personelin sağlık durumu ile ilgili ortaya çıkan olumsuz durumlarda malulen emekli olabilirler. Askeriye bünyesinde çalışan subay, astsubay, uzman erbaş, uzman çavuş ve sivil personelin hepsi malulen emekli olabilir. TSK bünyesinde malulen emekli olmak için temel şart iş göremezlik durumunun sağlık raporu ile belgelenmesidir. Peki askeriyeden emeklilik için gerekli şartlar nelerdir? Malulen emekliliğe neden olan hastalıklar neler? Malulen olmak için prim gün sayısı kaç olmalıdır? Tüm bu soruları askeri ceza avukatı Umur Yıldırım'a sorduk.

Malulen Emeklilik Nedir?

İdare hukuku avukatı Umur Yıldırım; "Malulen emeklilik, sigortalı olarak çalışan personelin iş hayatında çalışmasına engel olacak şekilde ortaya çıkan hastalık veya kaza sonrası iş gücü kaybedilmesidir." Malulen emeklilik 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan tüm personellere sağlanan emeklilik hakkıdır.

2008 yılı Ekim ayından sonra memur olanlar için 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanır. Subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşlarda 3269 sayılı Kanun uyarınca memur statüsünde işleme tabi olurlar.

Subay, astsubay, uzman çavuş ve erbaşların sağlık durumlarının değerlendirilmesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Askeriyeden Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askeriyeden malulen emekli olmak isteyen askerlerin aşağıdaki koşulları sağlamaları gereklidir:

" En az 10 yıllık sigortalılık süresini aynı iş kolunda doldurmuş olmak. (Yıpranma hizmet süreniz SGK prim ödenmiş hizmet süresi sayılır. Fakat sigortalılık sürenize etkisi yoktur. Yani yıpranma 10 yıllık sürenin hesabında katılmaz.)

Not: Şayet bir başkasının bakıma muhtaçsanız 10 yıllık süre aranmaz. Bu alacağınız sağlık raporundan belirtilmesi gereklidir.

" Bağlı olunan sigorta kolunda en az 1.800 gün prim ödemesi yapılmalıdır. Önceden sigortalı olarak çalışmışsa bu prim günleri toplanır.

" İşten ayrılmasının maluliyetten dolayı olması ve bunu da belgelemesi istenmektedir.

" İş gücünü en az %60 oranında kaybetmiş olmalıdır. Bu sağlık raporuyla kanıtlanmalıdır.

" Malullük kesinlikle göreve başladıktan sonra ortaya çıkmalıdır. Göreve başlamadan önce olması durumunda talep reddedilir.

" Geçmiş prim borcu olanların başvuruları kabul edilmemektedir.

Askeriyeden Malulen Emekli Olabilmek İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Malulen emekli olmak isteyenlerin başvuruda bulundurması gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır:

" Malulen emekli olmak isteyen kişinin kurama yazdığı dilekçe.

" Tahsis talep belgesi ile başvuru yapılmalıdır.

" Beyan taahhüt belgesi.

" Kurumdan malulen emeklilik için sevk onayı alınmalıdır.

" Maluliyet durumunu göstermek adına sağlık kurulu raporu ile başvuru yapılmalıdır.

Malulen Emeklilik İçin Hangi Hastanelerden Sağlık Kurulu Raporu Alınır?

Askeriyeden malulen emekli olmak isteyenlerin sağlık kurulu raporu almaları gereklidir.Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan raporlar kabul edilmektedir. Sağlık kurulu raporu alınabilecek olan kurumlar ise şu şekildedir:

- Eğitim ve araştırma hastanelerinden,

-Üniversite hastanelerinden,

-Devlet hastanelerinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır.

-Sevk edildikleri hastaneden sağlık raporu alan askeri personel bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmesi gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurulu bu rapor doğrultusunda karar verecektir.

Hastane sağlık kurulu %60 ve üzerinde iş görememe durumu tespit edilmiş olmalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca düzenlenmesi gerektiğini ve raporların da ilgisine göre "Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görev Yapamaz", "Jandarma Genel Komutanlığında Görev Yapamaz" veya "Sahil Güvenlik Komutanlığında Görev Yapamaz" şeklinde olmalıdır.

Hangi Hastalıklar Malulen Emekliliğe Neden Olur?

Askeriyeden malulen emekli olmak isteyenler belli hastalıklar geçirmeleri gereklidir. Bu hakkı elde edebilmeleri için sahip olmaları gereken hastalıklar aşağıdaki gibidir:

" Ölümcül düzeydeki kanser hastaları,

" İleri derece epilepsi hastaları,

" Yüksek mental rahatsızlıkları olan, örnek vermek gerekir ise şizofreni veya bipolar bozukluk yaşayanlar,

" El, kol veya bacak gibi bir organını kaybedenler,

" İleri derecede görme bozukluğu olanlar,

" AIDS, verem, tüberküloz olanlar,

" İleri derecede organ yetmezliği yaşayanlar,

" Kişinin işini yapamayacak hale gelmesine neden olacak bir rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda; bu rahatsızlığı neden olarak göstererek malul aylığı alabilmektedir.

Askeriyeden Malulen Emekli Olabilmek Ne Yapmalıyım?

Bağlı bulunduğunuz birliğe müracaat ederek sağlık raporu almak istediğinizi belirten dilekçeyi kurama vermelisiniz. Direkt sağlık raporu almak hastaneye başvursanız dahi bu durumdan kurumunuzu bilgilendirmeniz gereklidir.

Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacağınız raporu üstte sayılan belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Kurulu merkezine teslim etmelisiniz. Sonrasında kurul başvurunuzu değerlendirerek kararı size tebliğ edilecektir.

TSK Malulen Emeklilik Maaşı

Malulen emekli maaşı prim gün sayınız ve ödenen primin miktarına göre farklılık gösterir. Örnek verecek olursak; 2000 gün prim ödemiş ve primleri 7000 bin TL üzerinden ödenen asker ile 1800 gün prim ödemiş ve primleri 5500 TL üzerinden ödenen asker arasında malullük maaşı arasında fark olacaktır. İlk kişi daha fazla alacaktır.

En az malullük maaşı 1200 TL civarında olup bu yıl %6.5 zam gelmiştir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Reddedilen İçin İdari Dava Süreci

Malulen emekli olmak için SGK başvuru yapan askerler hakkında kurum 60 gün içinde karar vermelidir. Kurulun kararı olumsuz olması durumunda size tebligat ile bildirilir. Sosyal Güvenlik Kurulu ret kararına karşı 60 gün içinde iptal davası açılmalıdır. Dava sonucunda İdare Mahkemesi işlemi hukuka aykırı bularak iptal etmesi durumunda malulen emekli sayılacak, maaş ve özlük haklarını elde edeceksiniz.

İdari dava açarken son derece titiz ve dikkatli davranmalısınız. Eksik veya süresi geçtikten sonra yapacağınız bir hata telafisi mümkün olmayan sonuçlara hatta davanızın olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle profesyonel idare hukuku avukatı ile sürecinizi yürütmeniz önerilir.

Kaynak : SGK Rehberi
Ali Yalçın'dan özel okullar derneği başkanına tepki
İbrahim Kalın, büyükelçilerle Ayasofya'da
İçişleri Bakanı Soylu, halk otobüsüne bindi
İkinci el' düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında!
Valinin imzasını taklit edip belge hazırladılar! Savcılığa bildirildi
Öğretmenlerin iller arası nakil kontenjanları açıklandı
Altın yeni zirvesini gördü
Mahkemenin işe iade kararına rağmen işveren işçiyi işe başlatmazsa ne olur?
Babacan'ın partisinden yeni kurulan partiye uyarı
Avrupa pazarı daralıyor, Türkiye pazarı büyüyor
Senir Belediyesi Geçici İşçi Alacak
Kadınlar, izinsiz yürüyüşte polis müdürünü darp etti
KPSS şartı yok! 4 bin TL maaşla iş imkanı...
BDDK'dan 'kredi kullandırma vaadi' uyarısı
BDDK'dan yeni swap adımı geliyor!
Düne göre, yeni vaka sayısı düştü.
Karantina bölgesinden ayrılan 10 kişiye ceza
Bedelli askerlik için işten ayrılanlar tazminat alabilir mi?
Asgariden prim ödeme emekli aylığını düşürür mü?
Bu testi çözmeden meslek seçmeyin!
Evde bakım parası hakkında her şey

Benzer Haberler