Anasayfa » Medya Haberleri » Tüketici Lehine 'emsal' karar: Fahiş faize son

Tüketici Lehine 'emsal' karar: Fahiş faize son

Tüketici Lehine 'emsal' karar: Fahiş faize son

Tüketici Lehine 'emsal' karar: Fahiş faize son

Tarih :
Tüketici Lehine 'emsal' karar: Fahiş faize son

Manisa'da bir tüketici uyuşmazlığında, tüketiciler lehine emsal niteliği taşıyacak mahkeme kararı çıktı.

Karar, elektronik ev ve mutfak eşyaları, züccaciye vb. alanlarda faaliyet gösteren çeşitli firmalardan, tüketicilerin taksitle ve senetle yapmış oldukları alışveriş neticesinde kendilerinden talep edilen fahiş faiz oranlarına, usule aykırı başlatılan icra takiplerine, kendilerinden haksız olarak tahsil edilen ödemelere son verecek.

Hukukihaber.net’e konuşan avukat Özgür Çiçekci, “İş bu karar ile esasında tüketici vatandaşlarımız, kendilerinden haksız bir şekilde tahsil edilen ödemelerin iadesini alacağı gibi, bu şekildeki firmalara borçsuz olduğunu da ıspatlamış olacaktır.” dedi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK

“Takip ettiğimiz dosyada mahkemece, takip tarihi itibariyle muacceliyet kazanmayan taksitlerin tamamının icra takibine konu edilmesinin 6502 s. TKHK 19.maddesine aykırı olduğu kanaatiyle müvekkilimizin maruz kaldığı icra takibinden ötürü borçlu bulunmadığının tespiti ile bu tarihe kadar müvekkilden fahiş faiz oranları ile alınan ödemelerin de müvekkile iadesine karar verilmiştir. Bu noktada emsal teşkil edecek bu içtihat ile bilinçli bir tüketici toplumu adına önemli bir netice aldığımızı düşünmekteyiz.”

(Hukukihaber.net)Kararın tamamı için tıklayın

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler