Anasayfa » Medya Haberleri » 15 milyona zam için işte beklenen rakam...

15 milyona zam için işte beklenen rakam...

15 milyona zam için işte beklenen rakam...

15 milyonun zammı bugün belli oluyor! İşte beklenen rakam... Memur zammında bekelen iki rakam!

Tarih :
15 milyona zam için işte beklenen rakam...

15 milyon kişinin alacağı zam oranı bugün netleşiyor. Saat 10:00'da açıklanacak veri milyonlarca kişinin aylık gelirini doğrudan etkileyecek.

Açıklanacak enflasyon rakamları yaklaşık 3 milyon memur ve 12 milyon emeklinin zam miktarları için önemli bir gösterge olacak. 15 milyon kişinin yılın ikinci yarısında alacağı zam miktarı TÜİK'in saat 10:00'da açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamı ile kesinleşecek.

Memur maaşları ve emekli aylıklarına temmuz ayında yapılacak zam bugün belli oluyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARI

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı tüketici fiyat enflasyonu oranında artacak. İlk 6 aylık toplamda oluşacak oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı olmuş olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARI

Memur maaşları ile emekli memur aylıkları ise en az yüzde 4 oranında artacak. Açıklanacak 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa, aradaki fark memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yansıtılacak.

EKONOMİSTER 0,50-0,70 ARALIĞI YÜKSELİŞ BEKLİYOR

Her ayın birinci günü İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul için enflasyon rakamlarını açıklıyor. Ekonomistlerin beklentileri de her ayın sonunda açıklanıyor. Dün açıklanan İstanbul enflasyonu adeta büyük bir sürpriz yaptı ve ekonomistlerin 0,50 ve 0,70'lik artış beklediği (Merkez Bankası beklenti anketi 0,50; AA Finans- Anadolu Ajansı-beklenti anketi 0,70 oldu) perakende fiyatlarda artış oranı %0,07 (binde 7) oldu.

ENFLASYON FARKINDA SON DURUM

Mayıs ayı enflasyon rakamı ile memur ve memur emeklileri için Temmuz ayında yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilaveten şu anda 0,56'lik enflasyon farkı oluştu. Yarın açıklanacak Haziran ayı enflayon rakamı da (+) pozitif gelirse milyonlarca memur ve memur emeklisi enflasyon farkı artacak.

YÜZDE 4'Ü AŞAN KISIM İÇİN FARK ÜCRETİ ALACAKLAR

Memurlar 2020'nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldı. 2. altı ayı için de yüzde 4 zam alacak. İlk 6 ayda çıkacak enflasyon yüzde 4'ü aşması durumunda, memurlar aşılan miktarda enflasyon zammı da alacak.

MB VE AA FİNANS BEKLENTİ ANKETİNİN ÇOK ALTINDA

Merkez Bankası ve AA Finans beklenti anketlerinde ekonomistler sırasıyla 0,50 ve 0,70'lik artış bekliyorlardı. Fakat gelen İstanbul verisi binde 7 ile beklentinin çok çok altında oldu.

TÜİK 3 TEMMUZ CUMA GÜNÜ AÇIKLAYACAK

TÜİK haziran enflasyonunu bu cuma günü saat 10:00'da açıklayacak. Bu veri ile memurlar ve emeklilerin alacağı zam oranıda kesinleşmiş olacak.

TÜİK 2020 YILI ENFLASYON RAKAMLARI

AYLAR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %
Ocak +1,35 + 1,84
Şubat +0,35 +0,48
Mart +0,57 +0,87
Nisan +0,85 +1,28
Mayıs +1,36 +1,54
TOPLAM (3 aylık) +4,48 (Kümülatif 4,56) +6,01

*Not: Maaş artışları bir önceki yılın enflasyon rakamlarının kümülatif olarak hesaplanması şeklinde oluşuyor. Kesin rakam ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tebliği ile gerçekleşiyor

İşte kuruşu kuruşuna zamlı maaş tablosu! haberi için Tıklayınız

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler