Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışmayan anneler süt parası alabilir mi? Sigortası olmayan süt parası alabilir mi?

Çalışmayan anneler süt parası alabilir mi? Sigortası olmayan süt parası alabilir mi?

Çalışmayan anneler süt parası alabilir mi? Sigortası olmayan süt parası alabilir mi?

Çalışmayan anne süt parası alır mı? Çalışmayan anneye süt parası veriliyor mu? Hastane, her doğumu kayda geçirmek zorundadır. Bu nedenle her doğumda, doğum yapan ailenin sigorta ve yaptığı iş uygunsa, doğum ve süt yardımından yararlanmaları sağlanmaktadır. Peki çalışmayan anneler süt parası alabilir mi? Sigortası olmayan anne süt parası alabilir mi? İşte detaylar.

Tarih :
Çalışmayan anneler süt parası alabilir mi? Sigortası olmayan süt parası alabilir mi?
Sigortası olmayan kadın süt parası alır mı?
Her anne, süt parası alma hakkına sahiptir ve doğum parası haricinde annelere bu miktar ödenir. Dolayısıyla sigortalı olarak doğum yapan bir anne, rapor parası, süt parası, doğum yardımı ve sigorta kaynaklı doğum parası alabilecektir. Süt parasının sigorta ile ilgisi yoktur, tüm annelere verilir. bunun yanında doğum parasını anne ya da baba alabilirken, süt parasını yalnız anne alır.
Süt parası ya da diğer adıyla emzirme ödeneği, yeni bebek sahibi olan ebeveynlere veriliyor.
Durum böyle olunca anne bana, bebekleri doğduktan sonra ilk olarak süt parası ne zaman yatar merak ediyor.
Bunun için ilk önce süt parası dilekçesi ile ilgili merkezlere başvuru yapmanız gerekiyor. Süt parası çocuk sayısını göre 300 ile 600 lira arasında değişiyor.
Kimler süt parası alır?
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Bu mevzuata göre süt parası, sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödeniyor. Bahsedilen mevzuat tam olarak aşağıdaki gibidir; Analık sigortasından sigortalı kadına Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe
5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası alabilmesi için resmi nikah şartı vardır.
Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır. SÜT PARASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR; Süt parası için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor.
Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler