Anasayfa » Medya Haberleri » Sağlık sistemleri salgından nasıl bir ders çıkarmalı?

Sağlık sistemleri salgından nasıl bir ders çıkarmalı?

Sağlık sistemleri salgından nasıl bir ders çıkarmalı?

Dünyada belli başlı sağlık sistemleri nasıl çalışıyor? Pandemiyle mücadelede başarılı olan ülkelerin sırrı ne? Bir sağlık sisteminin işlevsel ve verimli olması nasıl sağlanabilir? Türkiye bu konuda nerede? Sağlık ekonomisti Doç. Dr. İlker Daştan tüm merak edilen bu sorulara cevap verdi.

Tarih :
Sağlık sistemleri salgından nasıl bir ders çıkarmalı?
COVID-19’a ilişkin uzmanlardan şu ana kadar epey pratik bilgi duyduk fakat çok azı sağlık sistemlerindeki temel sorunlardan bahsetti. Oysa ülkeler ve sağlık sistemleri bu süreçte çok büyük bir sınavdan geçtiler, bu alanda çok gelişmiş olduğu düşünülen pek çok ülke böyle bir salgını etkili bir şekilde yönetmeye hazır olmadığı için büyük güçlükler yaşadı.

Koronavirüs salgınından önce sağlık sisteminin finansmanında önemli kesintiler yapılması nedeniyle personel ve malzeme eksikliği ile pandemiye yakalanan İtalya’da yaşananlara şahit olduk. ABD ve benzeri ülkelerdeki yüksek maliyetli, ulaşımı kısıtlı ve bölünmüş sağlık hizmetlerinin tamiri zor etkilerini gördük. Bu örnekler zayıf sağlık sistemleriyle yola devam etmeyi göze alamayacağımızı ve geçmişteki salgınlardan dersler almadığımızı tekrar ortaya koydu.

Yazının devamı içn tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler