Anasayfa » Medya Haberleri » O kişiler idari izinli sayılacak! İşte tam liste...

O kişiler idari izinli sayılacak! İşte tam liste...

O kişiler idari izinli sayılacak! İşte tam liste...

O kişiler idari izinli sayılacak!

Tarih :
O kişiler idari izinli sayılacak! İşte tam liste...

Kamuda çalışan 60 yaş ve üzerinde olanlar, idari izinli sayılacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar, idari izinli sayılacak.

DÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla "COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler" ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

GENELGEDE NELER VAR?

Genelgeye göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 13 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamu Görevlilerinin Yurt Dışına Çıkış İzni" konulu Genelge ile 22 Mart'ta Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler" konulu Genelge 1 Haziran'da yürürlükten kaldırılacak.

HALA İDARİ İZİNLİ SAYILACAKLAR KİMLER?

Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar, idari izinli sayılacak.

İdari izinli sayılanlar, bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak. Bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine dönecek.

Peki, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar neler?

---*Tüberküloz, Kronik Viral Hepatitler, lösemi,

---*Anemi, pıhtılaşma bozuklukları,

---*Şizofreni, sanrılı bozukluklar, zeka geriliği, hiperkinetik bozukluklar,

---*Serebral Palsi, kalp ve kas hastalıkları,

---*Vestibüler İşlev Bozuklukları,

---*Astım, kronik solunum yetmezliği, toksik karaciğer hastalığı,

---*Çölyak, kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları,

---*Kronik böbrek yetmezliği, spina bfida, kromozom anomalileri, turner sendromu,

---*Karaciğer Fibroz ve Sirozu,

---*Ülseratif Kolit, Antikor Kusurlarının Baskın Olduğu İmmün Yetmezlik,

---*Merkezi sinir sisteminin viral enfeksiyonları ve

---* Ruam ve Melioidoz Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar listesinde yer alıyor.(Liste NTV tarafından yayınlanmıştır.)

---*SGK Rehberi Notu: Bu hastalıklar dışında kronik olarak tanımlanan ve kod numaraları verilen hastalıklar (Örneğin I50 Kalp yetmezliği, J45 Astım, I10-I15 Hipertansif hastalıklar) şeklinde yazılır ve e nabız sisteminde yer alırlar. Bu listede olmayan diğer kronik rahatsızlıklar (Teşhisi konulmuş olmak kaydıyla) idari izinli sayılacaklardır.

---*Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, 13 Mart 2020 tarihli, 3 maddelik idari izin genelgesinde diyabet( Şeker hastalığı) kronik rahatsızlık olarak yer almıştı.

Şeker hastalığı (diyabet) olanlar idari izinli mi? haberi için tıklayınız

TEDBİRLER KURUMLAR TARAFINDAN ALINACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacak.

İşte o genelge;

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler