Anasayfa » Medya Haberleri » İşte Bakanlığın belirlediği kronik hastalıklar listesi

İşte Bakanlığın belirlediği kronik hastalıklar listesi

İşte Bakanlığın belirlediği kronik hastalıklar listesi

Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar listesi

Tarih :
İşte Bakanlığın belirlediği kronik hastalıklar listesi

1 Haziran'da çalışanlar ofis ortamına geri dönebilecek. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek. Peki Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada 1 Haziran itibariyle normalleşmeye geçileceğini duyurmuştu.

Erdoğan, "Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran'da açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yayımlanan Genelge ile "Kamuda çalışanlardan 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalığı (Sadece e nabız sisteminde kronik hasta olduğu yazanlar) izinli sayılacaktır" denilmişti.

Peki, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar neler?

---*Tüberküloz, Kronik Viral Hepatitler, lösemi,

---*Anemi, pıhtılaşma bozuklukları,

---*Şizofreni, sanrılı bozukluklar, zeka geriliği, hiperkinetik bozukluklar,

---*Serebral Palsi, kalp ve kas hastalıkları,

---*Vestibüler İşlev Bozuklukları,

---*Astım, kronik solunum yetmezliği, toksik karaciğer hastalığı,

---*Çölyak, kas iskelet sistemi ve bağ dokusu hastalıkları,

---*Kronik böbrek yetmezliği, spina bfida, kromozom anomalileri, turner sendromu,

---*Karaciğer Fibroz ve Sirozu,

---*Ülseratif Kolit, Antikor Kusurlarının Baskın Olduğu İmmün Yetmezlik,

---*Merkezi sinir sisteminin viral enfeksiyonları ve

---* Ruam ve Melioidoz Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar listesinde yer alıyor. .(Liste NTV tarafından yayınlanmıştır.)

---*SGK Rehberi Notu: Bu hastalıklar dışında kronik olarak tanımlanan ve kod numaraları verilen hastalıklar (Örneğin I50 Kalp yetmezliği, J45 Astım, I10-I15 Hipertansif hastalıklar) şeklinde yazılır ve e nabız sisteminde yer alırlar. Bu listede olmayan diğer kronik rahatsızlıklar (Teşhisi konulmuş olmak kaydıyla) idari izinli sayılacaklardır.

---*Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, 13 Mart 2020 tarihli, 3 maddelik idari izin genelgesinde diyabet( Şeker hastalığı) kronik rahatsızlık olarak yer almıştı.

Şeker hastalığı (diyabet) olanlar idari izinli mi? haberi için tıklayınız

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler