Anasayfa » Medya Haberleri » Seyahat izni nasıl alınır, şehirler arası yolculuğun şartları neler?

Seyahat izni nasıl alınır, şehirler arası yolculuğun şartları neler?

Seyahat izni nasıl alınır, şehirler arası yolculuğun şartları neler?

Seyahat izni nasıl alınır, şehirler arası yolculuğun şartları neler?

Tarih :
Seyahat izni nasıl alınır, şehirler arası yolculuğun şartları neler?

Seyahat kısıtlamasının sürdüğü 15 şehre giriş/çıkış yapabilmek için İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen şartları sağlayarak, kaymakamlıklardaki başvuru inceleme kurulları onayıyla "seyahat izin belgesi" almak gerekiyor.

Seyahat izin belgesi alabilmek için tedavi gereği doktor kararıyla sevk edilmek, birinci derece yakını vefat etmiş olmak, askeri hizmetini tamamladığı şehirden ayrılmak veya son on beş gün içerisinde geldiği şehirde kalacak yeri bulunmamak gibi şartlar aranıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulamadan kod almaları gerekeceğini söyledi. Koca uygulamanın ne zaman başlayacağını ise açıklamadı.

Türkiye'de seyahat edebilmek için gerekli olacak HES Kodu nasıl alınır ve kullanılır?

Türkiye'de 3 Nisan'da 30 büyükşehir ile akciğer hastalıklarının sıklıkla görüldüğü Zonguldak'a 15 gün boyunca giriş ve çıkışlar yasaklanmıştı. Yasak daha sonra uzatılmıştı.

Yasak kapsamındaki il sayısı önce 24'e, sonra 15'e inmişti.

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak için ise hala 3 Haziran'a dek seyahat yasağı bulunuyor.

Başvuru nasıl yapılıyor?

Seyahat kısıtlaması olan şehirlerde yaşayan vatandaşların seyahat izni alabilmesi için e-devlet üzerinden ya da Alo 199 üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin, sisteme giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan "e-başvuru" kısmındaki "seyahat izin işlemleri" seçeneğinden form doldurması gerekiyor.

Kaymakamlıklardaki "Seyahat İzin Kurulu'na" iletilen başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor ve değerlendirme sonucu kişiye SMS ile bildiriliyor.

Vatandaşların bulunduğu ilçe kaymakamlıklarındaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvurma seçeneği de mevcut.

Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenleniyor.

Seyahat izin belgesi sadece tek gidiş için düzenlenmiş ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenmiş ise ise 72 saate kadar geçerli oluyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

Ayrıca kişisel aracıyla seyahat edenlerin de yol üzerindeki denetimler için seyahat izin belgelerini seyahat boyunca yanlarında bulundurması gerekiyor.

Kimler seyahat izni alabiliyor?

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen valiliklere gönderilen ek genelgede, seyahat yasağına ilişkin istisnalar belirtildi ve Seyahat İzin Belgesi alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

---*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar

---*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar

---*Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç dört kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar

---*Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler

---*Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler

---*Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

---*Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar

---*Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise geçen ay Twitter hesabından yaptığı açıklamada, özel araçlar için alınan izin belgesinin sadece yolcu sayısı ile sınırlı olduğunu duyurmuştu.

Yasağa uymayanlar ne ceza alıyor?

İçişleri Bakanlığı yayınlanan genelgeler kapsamında alınan tedbirlere uymayanlar hakkında şu adli ve idari işlemlerin yürütüldüğünü açıkladı:

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 2020 yılı itibariyle 789 TL'den 3.180 TL'ye kadar para cezası

Kabahatler Kanunu 32. maddesine göre (Emre Aykırı Davranış) 2020 yılı itibariyle 392 TL para cezası,

Türk Ceza Kanunu 195. maddesine göre iki aydan bir yıla kadar hapis cezası,

Genelgede ek olarak aykırılığın durumuna göre Türk Ceza Kanunu'nun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacağı ifade edildi.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : BBC Türkçe

Benzer Haberler