Anasayfa » İşçi » 200 TL'lik destek örnek oldu! Diğer işçiler de sendikalardan ücret desteği bekliyor...

200 TL'lik destek örnek oldu! Diğer işçiler de sendikalardan ücret desteği bekliyor...

200 TL'lik destek örnek oldu! Diğer işçiler de sendikalardan ücret desteği bekliyor...

Tarih :
200 TL'lik destek örnek oldu! Diğer işçiler de sendikalardan ücret desteği bekliyor...

Koop-İş Sendikası örnek bir karara imza atarak kısa çalışma ödeneği alan ya da ücretsiz izne çıkarılan üyelerine iki ay süreyle 200 TL eğitim yardımı ödeme kararı almıştı. Diğer işçi sendikalarına bu kararın örnek olmasını bekledik ancak şuana kadar maalesef bir adım atıldığını göremedik.

Koop-İş Sendikası kısa çalışma ödeneği alan ya da ücretsiz izne çıkarılan üyelerine iki ay süreyle 200 TL eğitim yardımı ödeme kararı almıştı.

Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası H&M ve IKEA başta olmak üzere örgütlü olduğu işyerlerinde kısa çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izne çıkarılan üyelerine iki ay 200 TL eğitim yardımı ödeme kararı aldı. Bu sayede Koop-İş üyesi işçilerin kısa çalışma ödeneğiyle ücretleri arasındaki farkın 200 TL’si sendika tarafından karşılanmış olacak.

70 bin üyesi bulunan sendika, kısa çalışma ödeneği alanlara ya da ücretsiz izne çıkarılanlara mayıs ve haziranda 200 TL olmak üzere toplamda 400 TL ödeme yapacak.

İşçi Konfederasyonları ne yapıyor?

Maalesef İşçi Sendikaları Konfederasyonları bütün talepleri Devletten bekler bir pozisyon almışlardır. Halbuki Koop-İş Sendikasının almış olduğu kararın benzerini ya da daha ilerisini İşçi Sendikaları Konfederasyonlarının ilkesel karar alarak ücret kaybına uğrayan üyelerine destek sağlamaları gerekirdi. Konfederasyonlardan böyle bir adım beklediğimizi ifade etmek isteriz. Çok büyük bir beklenti olmadığını düşünüyoruz. Zira Koop-İş Sendikası böyle bir karar alınabileceğini göstermiştir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler