Anasayfa » İşçi » Milyonlarca işçiye toplu sözleşmeden iyi haberler var

Milyonlarca işçiye toplu sözleşmeden iyi haberler var

Milyonlarca işçiye toplu sözleşmeden iyi haberler var

Milyonlarca işçiye toplu sözleşmeden iyi haberler var

Tarih :
Milyonlarca işçiye toplu sözleşmeden iyi haberler var

Normalleşme planları her gün yeni veriler ışığında açıklanırken milyonlarca işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme süreçleri ile ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. Hatırlanacağı üzere 18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kanun ile Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki toplu iş sözleşmesi yapılması 3 ay süre ile ertelenmişti.

TEMMUZ ORTASI

Hızla normalleşme adımlarının geldiği ülkemizde milyonlarca işçinin beklediği (4/D'li sürekli işçiler ve belediye şirketlerine geçen işçiler dahil tüm özel ve kamu sektörü) toplu sözleşme süreci temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Buna göre Türkiye'de ilk vakanın çıkmasının ardından durdurulan yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümüne ilişkin süreler temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek. Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan dün geçtiği haberde konuya değinmiş, böylece normal şartlarda sendikaların üye sayısı tespiti için her yıl 15 Mayıs'taki toplantıları 15 Temmuz'dan sonra yapılacak.

YETERİNCE MAĞDURİYET OLUŞTU: GECİKMESİN

Özellikle 4/D'li sürekli işçiler ve belediye şirket işçileri maddi ve sosyal haklarda geçen iki yıllık süreç içerisinde bir çok problemle karşılaştılar ve maaşlarında emsal mesai arkadaşlarına göre ciddi kayıplar oluştu. Birçok sorunun çözülmesinin TİS ile mümkün olduğu geçen süreçte açık bir şekilde görüldü. Milyonlarca çalışan için daha fazla mağduriyet oluşmaması adına süreç bir an önce başlatılsın çağrılarıda gelmişti.

“HAK-İŞ BAŞKANI 'DERHAL' DEMİŞTİ”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 696 sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin 2 yıldır serbest toplu pazarlık haklarını kullanmak için sabırla beklediklerini ifade ederek “Artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz. Sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık, vazgeçmedik. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

KADRO ALAN TAŞERONA SESLENDİ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron şirketlerden 696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilere yönelik mesajında şunları kaydetti:

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alan aziz emekçi kardeşlerim,

Yaklaşık 2 yıldır serbest toplu pazarlık hakkınızı kullanmak için sabırla bekliyor, artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz.

Biz de sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık. Vazgeçmedik. Sabırla, azimle mücadelemizi sürdürdük. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz. En azından yerel yönetimler için 30.6.2020 tarihi olarak belirtilen TİS süreci ile birleştirilmesini ve TİS’ler için bir an önce kamu işveren sendikasına yetki verilerek, toplu sözleşmelerin imzalanmasını istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

TAŞERONDAN KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN İŞÇİLER İÇİN SÜRELER

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediye şirketlerine geçirilen işçiler için süreler sırasıyla şu tarihlerde doluyor;

4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERİN SÜRESİ 31.10.2020'DE DOLUYOR

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/D'li sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

BELDİYE ŞİRKETİNE GEÇEN İŞÇİLER 30.06.2020

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçilerin toplu sözeleşmesi ise 30.06.2020 tarihinde doluyordu. Bu da sözleşmede şöyle yer almıştı;

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere şirketlerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

KAMU İŞÇİLERİ PLATFORMUNA BEKLİYORUZ

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler