Anasayfa » Medya Haberleri » Dikkat! Ücretsiz maskeyi böyle alacaksınız!

Dikkat! Ücretsiz maskeyi böyle alacaksınız!

Dikkat! Ücretsiz maskeyi böyle alacaksınız!

Ücretsiz maske için dikkat! Süreç işleyişi açıklandı!

Tarih :
Dikkat! Ücretsiz maskeyi böyle alacaksınız!

Ücretsiz maske için dikkat! Süreç işleyişi açıklandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Nisan'da yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında parayla maske satışının yasaklandığını ve 20-65 yaş arası talep eden vatandaşlara PTT aracılığıyla ücretsiz maske dağıtılacağını duyurmuştu.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle yeniden uygulama değişikliğine gidildi ve İstanbul'da maskelerin eczanelerden dağıtılmasına karar verildi.

Önemli bir noktada hemen sakın eczaneye gitmeyin. Maske alım sürecine ilişkin işte detaylar...

KARGO YOK ECZANEDEN ALINACAK

Evlere maskelerin geliş tarihi beklenirken Sağlık Bakanlığı, adrese kargo uygulamasından vazgeçerek eczacılar aracılığıyla maske dağıtılmasına karar verdi.

MASKE SÜRECİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği ücretsiz maske konusunda aldıkları yeni kararı ise şu açıklama ile duyurdu;

Değerli Meslektaşlarımız;

Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarfediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır.

Süreç şu şekilde işleyecektir:

---*Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Alliance Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

---*Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.

---*20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.

CEP TELEFONUNA MESAJ GELECEK

---*Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

UYGULAMA MASKELER ULAŞTIKTAN SONRA

---*Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız."

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler