Anasayfa » Medya Haberleri » Koronavirüsün hiç görülmediği ülkeyi kasırga vurdu! Mağaralara sığındılar

Koronavirüsün hiç görülmediği ülkeyi kasırga vurdu! Mağaralara sığındılar

Koronavirüsün hiç görülmediği ülkeyi kasırga vurdu! Mağaralara sığındılar

Yeni tip koronavirüs vakasının hiç görülmediği yerlerden biri olan Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Vanuatu'yu, kasırga vurdu.

Tarih :
Koronavirüsün hiç görülmediği ülkeyi kasırga vurdu! Mağaralara sığındılar
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının hiç görülmediği yerlerden biri olan Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Vanuatu'yu, Harold kasırgası vurdu.
Harold kasırgası bir hafta önce komşu ülke Solomon Adaları’nda etkili olmuş ve 27 kişinin ölümüne neden olmuştu.
Euronews’in haberine göre, saatte 235 kilometre hızla esen fırtınanın gece yarısı en yüksek seviye olan kategori 5’e çıktığı belirtilirken, şimdiye kadar can kaybı ya da yaralanma olmadığı bildirildi.
Birçok ev ve iş yeri yıkıldı
270 bin nüfuslu ülkede birçok ev ve iş yeri sert rüzgar nedeniyle yıkılırken, ağaçlar devrildi, yüzlerce otomobil ve tekne savrularak kullanılamaz hale geldi.
Mağaralara sığındılar
Çok katlı binaların olmadığı ülkede fırtınadan kaçan birçok kişiyse çareyi dağlardaki mağaralara sığınmakta buldu.
Avustralya’nın yaklaşık 2 bin kilometre doğusunda bulunan ülkede, yetersiz sağlık hizmetlerinden dolayı yetkililerin endişelendiği, koronavirüsün yayılması durumunda diğer ülkelerden yardım talep edeceği belirtildi.
Bu açıklama üzerine Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern harekete geçerek istenildiği taktirde ülke ordusunun yardıma hazır olduğunu ve bölgeye arama kurtarma, sağlık ve diğer amaçlar için asker gönderebileceklerini söyledi.
Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler