Anasayfa » Medya Haberleri » İlk defa bir bakan bu şekilde görevden alındı! Kararnamedeki ilginç detay

İlk defa bir bakan bu şekilde görevden alındı! Kararnamedeki ilginç detay

İlk defa bir bakan bu şekilde görevden alındı! Kararnamedeki ilginç detay

Tarih :
İlk defa bir bakan bu şekilde görevden alındı! Kararnamedeki ilginç detay

İlk defa bir bakan bürokrat atama ve görevden almalarının yer aldığı kararnamelerle görevden alındı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi öncesinde bakanlar müşterek kararnamelerle görevden alınsalar veya atansalarda ayrı bir kararname ile atanır veya görevden alınırdı. Yani bir bakan atamasının veya görevden alınmasının yer aldığı kararnamelerin yer aldığı bölümde bürokrat atamaları yer almazdı. Daha da açık söylemek gerekirse bir bakan ataması ile bürokrat atamasının farkı hissedilirdi.

İlk defa bir bakan bu şekilde görevden alındı

28.03.2020 tarihli ve 31082 Sayılı Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2020/108, 109, 110, 111, 112) arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın görevden alınması ile bu göreve atanan Adil Karaismailoğlu'nun atanması yer aldı. Ayrıca, bu başlık altında birçok bürokratın atama kararı da yer almıştır.

Keşke bir bakanın görevden alınması ayrı bir kararnamede yer alsaydı ve bakan ataması ve görevden alınması şeklinde bir başlıkta olsaydı. Sonuç değişmezdi ama işin şıklık boyutu değişirdi.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz...

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler