Anasayfa » Medya Haberleri » İşyeri kapanan, ücretsiz izne çıkarılan, işini kaybeden ne yapacak?

İşyeri kapanan, ücretsiz izne çıkarılan, işini kaybeden ne yapacak?

İşyeri kapanan, ücretsiz izne çıkarılan, işini kaybeden ne yapacak?

Tarih :
İşyeri kapanan, ücretsiz izne çıkarılan, işini kaybeden ne yapacak?

Dünyada pandemi olarak kabul edilen Corona Virüsü (covid-19) virüsünün işçi - işveren arasında neden olabileceği sorunlar ile ilgili Hukukçu Kübra YILDIZ ÇOLAK ve Merve KOZAN ile bilgi alışverişinde bulunduk.

CORONA VİRÜSÜN İŞ HAYATINA ETKİSİ NE OLMUŞTUR?

Şuan tüm dünyanın gündeminde olan malum en önemli problem "corona virüsü" dür. Etrafımızda bulunan herkes tedirginlik içerisinde bu sıkıntılı dönemin ne zaman biteceğini, bittiği takdirde hayat normale dönecek mi bunu düşünmektedir. Zira pek çok insan evlerinden dışarı çıkamamakta, işyerlerine gidememektedir. Hal böyle olunca çalışan kişiler süreç esnasında ücret alabilecekler mi merak konusudur.

İçerisinde bulunduğumuz durum küresel bir salgın hastalıktır. Bu hastalığın gündelik yaşamımıza etkileri şuanlık belirli işyerlerinin geçici süreyle kapatılması olmuştur. Hem işçiler için hem de işverenler açısından da bu durumun etkileri kendini ekonomik olarak göstermektedir. Gelir elde etmekte zorlanan işverenlerin işçilere ücret ödemesi yapması mümkün gözükmemektedir. Bu durumun ilerleyen aşamalarda yansıması muhtemel olarak işçilerin işlerinden çıkarılmalarına, işverenlerin işyerlerini tamamen kapatmak zorunda kalmalarına veya daha büyük şirketler için toplu işten çıkarmalara neden olacaktır.

PEKİ, SALGIN HASTALIK NEDENİYLE İŞÇİNİN İŞYERİNDEN AYRILMASI VEYAHUT İŞVERENİN İŞÇİYİ ÇIKARMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ? BUNUN YASAL BİR DAYANAĞI VAR MIDIR?

Zorlayıcı neden, İş Kanunu 25/3 uyarınca sel, deprem gibi olaylarla ulaşımın kesilmesi, salgın hastalık nedeniyle karantinaya alınma gibi durumları kapsamaktadır. Zorlayıcı neden olduğu zaman hem işçi hem de işveren iş akdini fesih hakkına sahiptir. Şuan içerisinde bulunduğumuz dönem zorlayıcı nedenlerden birisini oluşturmaktadır. İş Kanunu bu durumu şu şekilde belirtmiştir; "şayet işyerinde işçiyi 1 haftadan uzun süre çalışmaktan alıkoyan neden varsa işveren; işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan uzun süren bir nedenle iş duruyorsa zaman işçi iş akdini haklı nedenle feshedebilecektir." O halde böyle bir durum yaşandığı zaman iş akdi sözleşmenin her iki tarafı da feshedebilmektedir.

ZORLAYICI SEBEP ORTAYA ÇIKINCA İLK "1 HAFTALIK" ÇALIŞMAKTAN ALIKOYAN SÜRE İÇERİSİNDE İŞÇİ ÜCRETE HAK KAZANIR MI?

İş Kanunu m.40 uyarınca, işyerinde işçiyi 1 haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin çıkması halinde işveren işçiye bu bekleme süresi içinde 1 haftaya kadar olan her gün için "yarım ücret" ödemekle yükümlüdür.

1 HAFTALIK SÜRE DOLDUKTAN SONRA İŞVEREN ÜCRET ÖDEMEYE DEVAM ETMEK ZORUNDA MIDIR?

İşveren belirtilen bu 1 haftalık süre dolduktan sonra dilerse iş sözleşmesini feshedebilmektedir. Ama feshetme hakkını kullanmak yerine iş sözleşmesinin askıda kalmasını tercih edebilir. Eğer askıda kalmasını tercih ederse bu süre zarfında işçiye herhangi bir ücret ödemekle yükümlü değildir.

İŞVEREN SÜRE SONUNDA İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESHETME HAKKINI KULLANDIĞI TAKDİRDE İŞÇİYE KIDEM TAZMİNATI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ MÜDÜR?

Zorlayıcı sebep halinde işverene her ne kadar iş akdini belirtilen 1 haftalık süre sonunda feshetme hakkı verilmiş olsa da işçisine kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür.

İŞÇİ ZORLAYICI SEBEP ORTAYA ÇIKINCA İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESİH HAKKINA SAHİP MİDİR?

İş Kanunu m.24 uyarınca işçinin çalıştığı yerde 1 haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıkınca işçi iş akdini feshedebilir. Bu durumda işçi kusuru olmaksızın geçici ifa imkânsızlığı nedeniyle iş görme borcunu yerine getirememekte ve iş akdi askıya alınmaktadır.Bu süre boyunca ne işçinin iş görme borcu devam eder ne de işverenin ücret ödeme borcu.

İŞVEREN İŞÇİSİNDEN SAĞLIK TESTİ TALEP EDEBİLİR Mİ?

Kural olarak işveren işçinin sağlık duruma ilişkin bilgi talep edemez. Sadece iş ortamı içerisinde işe ilişkin sağlığını ilgilendiren duruma dair sorular sorabilir. Ancak mevcut dönem içerisinde salgın hastalık sadece işçinin kendisini değil aynı zamanda diğer işçileri,işvereni ve müşterileri etkileyebilecek ölçüdedir. Dolayısıyla ortada bireysel menfaatten çok kamusal menfaat söz konusu olur. Dolayısıyla normalde kişisel veri kapsamına giren sağlık bilgilerini işveren işçilerinden talep etme hakkına sahiptir. Hatta her işçisini sağlık kontrolünden geçirmesi onun alması gereken tedbirler içerisindedir diyebiliriz. Elde edilen sağlık verilerini yalnızca sağlık anlamında kullanma hakkına sahiptir aksi takdirde hukuka aykırı bir durum gündeme gelebilir.

YARIM ÜCRET ÖDEME SÜRESİ SONA ERDİKTEN SONRA İŞÇİ NE YAPMALI?

Kısa çalışma ödeneği bu anlamda büyük kurtarıcıdır. Kanunumuzda düzenlenmiş olan kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği, ekonomik krizlerin salgın hastalıklar gibi mücbir sebeplerin gündeme gelmesinde söz konusu olmaktadır. Bu durumlarda işçilerin mağduriyete uğramaması adına yapılmış önemli bir düzenlemedir. Zira bu düzenleme olmasaydı işverenler toplu işten çıkarmalar veya bir-iki işçiyi işten çıkarma yoluna başvuracaktı. Ancak bu gibi durumların önüne geçmek adına işverenler İşsizlik Sigortası Kanuna göre mevcut durum nedeniyle sıkıntı içerisinde olduğunu Türkiye İş Kurumuna bildirdiği takdirde işçilerin kısa çalışma ödeneği almak hakkı söz konusu olabilecektir.

HER İŞÇİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

İşsizlik Sigortası Kanununa göre kısa çalışma ödeneğinden bir işçinin faydalanabilmesi için işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı bakımından işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması gerekmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR SÜRE BOYUNCA ÖDENİR?

Kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanmış işçiler için bu ödenek süresi en fazla 3 ay süreyle verilmektedir. Ancak bu süreyi 6 aya kadar uzatma imkanı Cumhurbaşkanı kararına bağlıdır.

Detaylık Bilgi İçin Tıklayın : Corona Nedeniyle İşten Çıkarılma

Kaynak : SGK Rehberi
CHP’li Torun, 11 büyükşehirin koronavirüs verisini açıkladı
15 yaşındaki çocuğun direğe bağlanarak darp edildiği iddiası
Bakan Albayrak paylaştı! 'Türkiye için varız'
Sağlık Bakanlığı 26 Eylül 2020 tarihli verileri açıkladı.
Kocasinan Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği İşçi Alacak
Fazla mesai karşılığı biriken izinlerimi yurtdışında kullanabilir miyim?
Ege Denizi'nde 4,3 büyüklüğünde deprem
Bakan Koca İstanbul'da acil durum hastanelerini ziyaret etti
Hindistan'dan aşı üretiminde tüm insanlığa yardım sözü
Erdoğan, 300 fabrikanın toplu açılışına katıldı
Gayrimeşru ilişkide 'mesleğe' göre ceza ayrıntısı! Memur, öğretmen, polis, hakim...
Afyonkocahisar Çobanlar Geçici Taşımacılık 1 İşçi Alacak
Gaziantep'te tıra çarpan araçtaki 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
Antalya Demre Belediyesi Geçici 5 İşçi Alacak
Kahramanmaraş'ta silahlı kavga: 1 ölü, 13 yaralı
Fotoğraf çektirmek isteyen sağlıkçı kayalıklardan düştü
3600 günden nasıl emekli olunur?
Afyonkarahisar Çobanlar Taşımacılık Geçici 12 İşçi Alacak

Benzer Haberler