Anasayfa » Taşeron » Bakanlık taşeron ve geçici işçi sayısını açıkladı! Dev rakam...

Bakanlık taşeron ve geçici işçi sayısını açıkladı! Dev rakam...

Bakanlık taşeron ve geçici işçi sayısını açıkladı! Dev rakam...

Bakanlığın taşeron ve geçici işçi sayısı açıklandı!

Tarih :
Bakanlık taşeron ve geçici işçi sayısını açıkladı! Dev rakam...

Ulaştırma Bakanlığında 29 bin 576 geçici mevsimlik ve taşeron işçi çalışıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bakanlıklarına bağlı kurumlarda çalışan geçici, mevsimlik ve taşeron işçi sayısının 29 bin 576 olduğunu bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in personel statüsüyle ilgili iki ayrı soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bakanlıklarına bağlı kurumlarda 91 mühendis açığının bulunduğunu açıkladı. Turhan, geçici, mevsimlik ve taşeron işçi sayısının ise 29 bin 576 olduğunu bildirdi.

Ömer Fethi Gürer, “Karayolları Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kuramlarda kadrolu çalışanlar dışında geçici, mevsimlik, TYP kapsamında taşeron firma işçisi ya da farklı bir tanımla sürekli hizmet akdiyle çalıştırılan işçi, hizmetli, görevli var mıdır, varsa sayıları ve çalışma süreleri nedir?” şeklindeki sorusunun ilgili bakanlık tarafından yanıtlanmasını istedi.

Önergeyi yanıtlayan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Cahit Turhan, “Bakanlığımız bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlarında geçici, mevsimlik ve taşeron işçi statülerinde toplam 29 bin 576 personel görev yapmaktadır. Söz konusu personelin hizmet süreleri, bir ila yirmi yıl arasında değişmektedir.”

‘KARAYOLLARINDAKİ TAŞERON İŞÇİLER KADRO BEKLİYOR’

Turhan’ın yanıtını değerlendiren Gürer, 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin daimi kadroya alınacağı açıklanmasına rağmen ulaştırma bakanlığında dahi binlerce işçinin taşeron olarak çalıştırıldığını belirtti.

Kurumda aynı işi yapan daimi işçiler ile taşeron statüsündeki işçiler arasındaki ücret ve sosyal hak farkının ciddi oranlarda yüksek olduğuna dikkat çeken Gürer, “Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında da halen geçici ve güvencesiz personel çalıştırılmaktadır. Bu statüdeki işçilerin daimi kadro beklentileri ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır” dedi.

Gürer “KİT çalışanları yanında kamuda taşeron firmalarda binlerce işçi AKP iktidarın kadro sözünün tutmasını bekliyor. Belediye şirketlerine alınıp belediye kadrolarına alınmayan işçilerde belediye kadrolarına alınmayı bekliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Evrensel

Benzer Haberler