Anasayfa » Medya Haberleri » 7 bin günü tamamlayanlar tazminatıyla istifa edebilir

7 bin günü tamamlayanlar tazminatıyla istifa edebilir

7 bin günü tamamlayanlar tazminatıyla istifa edebilir

Tarih :
7 bin günü tamamlayanlar tazminatıyla istifa edebilir
9 Eylül 1999 ve sonrasında ilk kez sigortalı olup da, emeklilik için 7000 güne tabi olanlar; 19 yıl, 5 ay ve 10 gün çalışmayla kıdem tazminatını alabilir. Bu kapsamda olan çoğu kişi için süre bugünlerde doluyor.

Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayan kişiler, bu durumu kanıtlayan belgelerini SGK’dan alıp işverene verdiklerinde kıdem tazminatlarını alabiliyor. Söz konusu hak, genellikle 15 yıl, 3600 günle tazminat hakkı olarak ifade ediliyor.

TARİHE GÖRE DEĞİŞİR

Ancak herkes için emeklilik koşulları farklı olduğu için gerekli şartlar da farklılaşıyor. Bu noktada belirleyici olan, ilk kez sigortalı olunan tarih. Bu kritik tarih de 9 Eylül 1999. Söz konusu tarihten önce ilk kez çalışmaya başlayanlar için 15 yıl sigortalılık, 3.600 gün primle kıdem tazminatı alınabilirken, bu tarihten sonra ilk kez çalışmaya başlayanlar için şartlar daha ağır. Ancak yine de istifayla kıdem tazminatı alınması mümkün. 1999’dan sonra sigortalı olan ve kesintisiz çalışanlar için şartlar bugünlerde tamamlanmış olabilir. İlk kez 9 Eylül 1999 ila 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar, 4.500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartlarına tabi olarak yaştan emekli olabiliyor. 9 Eylül 1999 tarihi ve sonrasında sigortalı olanlar henüz yaştan emeklilik için gerekli 4.500 prim günü şartlarını sağlasalar bile, 25 yıl sigortalılık süresini sağlamadıkları için kıdem tazminatı haklarını kullanamıyor.

Yazının devamı için tıklayınız

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler