Anasayfa » Medya Haberleri » Van'da, 150 bin rezervasyon için koronavirüs iptali kapıda

Van'da, 150 bin rezervasyon için koronavirüs iptali kapıda

Van'da, 150 bin rezervasyon için koronavirüs iptali kapıda

Van'da, 150 bin rezervasyon için koronavirüs iptali kapıda

Tarih :
Van'da, 150 bin rezervasyon için koronavirüs iptali kapıda

Denizli, Nevşehir ve İstanbul'da şubat ayı başında koronavirüs kaynaklı iptal edilen 30 bin rezervasyonun ardından aynı senaryo şimdi de Van için konuşulmaya başladı. Yaklaşan Nevruz Bayramı öncesi virüsün İran'a sıçramasının ardından sınır kapıları kapatılıp uçuşlar durdurulurken 150 bine yakın rezervasyon da riske girdi. Virüsün etkilerinin devam etmesi halinde tüm rezervasyonların iptal edileceği belirtilirken, şimdiden İranlı acentaların otel ve havayolu şirketleri ile ücret iadelerini görüşmeye başladığı da öne sürüldü.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılarak dünya genelinde 3 bine yakın kişinin ölümüne yol açan koronavirüs Türkiye sınırına kadar dayandı.

İran'da ölümle sonuçlanan yeni tip koronavirüs vakalarının ardından, Nahçivan dahil olmak üzere 4 sınır kapısı da ivedikle kapatılarak tüm uçuşlar tek taraflı olarak durduruldu.

Virüs salgını tedbirlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, bu süreçte İranlı hiç kimseyi ülkeye almadıklarını kaydetti.

ÇİN TARAFINDA 30 BİNDEN FAZLA İPTAL OLMUŞTU

Öte yandan her geçen gün ölü sayısının katlanarak arttığı koronavirüs dünya turizmini de ciddi anlamda tehdit ediyor. Çin ile Şubat sonuna kadar tüm uçuşların durdurulmasından kaynaklı Türkiye'de 3 ilde 30 binden fazla rezervasyon iptaline yol açan virüs bir ilde daha ciddi anlamda iptalleri gündeme getirdi.

NEVRUZ TATİLİNE ÇIKIYORLAR

İran'da 21 Mart - 1 Nisan arası Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. Bu dönemde ortalama iki haftalık izne ayrılan İranlılar tatil ve alışveriş için ülke dışına çıkarken ağırlıkla geldikleri ülke ise Türkiye oluyor.

Nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek için, Kapıköy Sınır Kapısı'ndan Van'a gelen İranlılar otellerde konaklayıp bol bol alışveriş yaparak ülkelerine geri dönerken bölge esnafına da ciddi bir gelir kapısını aralıyor.

İran ile sınır kapılarının kapatılması ve uçuşların durdurulmasının ardından otellerde neredeyse tek bir İranlı turistin dahi kalmadığını dile getiren Van Otelciler Derneği (VANODER) Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç, İranlı turistlerin özellikle bu aylarda ili genelindeki otellerin yüzde 50'sini doldurduğuna dikkat çekti.

150 BİN REZERVASYON RİSK ALTINDA

İl genelinde 60 otel bulunduğunu ve günlük kapasitelerinin 7 bin 500 civarında olduğunu kaydeden Yeşilağaç, Nevruz Bayramı nedeniyle 15 Mart-4 Nisan arasında il genelindeki otellerin yüzde 80'nine yakının İranlı turistler tarafından rezerve edildiğini bunun da yaklaşık 150 bin rezervasyona denk gelebileceğini dile getirdi.

TAMAMI İPTAL OLUR!
Bugün itibariyle Nevruz Bayramı'na ilişkin henüz kendilerine ulaşan bir rezervasyon iptali olmadığına da vurgu yapan Yeşilağaç, virüsün etkilerinin sürmesi ve sınır kapılarının açılmaması halinde söz konusu rezervasyonların tamamının iptal olacağını açıkladı.

Kaynak : Yeni Şafak

Benzer Haberler