Anasayfa » Medya Haberleri » Büyükelçi atamasına tepkiler artarak devam ediyor!

Büyükelçi atamasına tepkiler artarak devam ediyor!

Büyükelçi atamasına tepkiler artarak devam ediyor!

Tarih :
Büyükelçi atamasına tepkiler artarak devam ediyor!

Büyükelçilerin görev tanımına bakıldığında Türk dış politikasının oluşturulmasında görev alacak, devletlerle ikili ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla, uluslararası hukuk çerçevesinde analiz edebilecek kişi olarak tanımlandığı görülür.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile öyle bir atama yapılıyor ki Ak Partililer tepklili, ülkücüler tepkili ve solcular tepkili.

Özellikle Cumhur ittifakının ortağı MHP, bu atamadan çok rahatsızlık duymuştur. Nitekim MHP Milletvekili Cemal Enginyurt "“Sayın Cumhurbaşkanım, Ozan Ceyhun denilen eli kanlı ülkücü katilini, Viyana Büyükelçisi olarak görmek biz ülkücüleri derinden yaralamıştır. Sizin bu yarayı acilen tedavi etmenizi, ülkücü ve MHP sevdalısı bir şahıs olarak bekliyorum.Ülkücü katilini Büyükelçi olarak tanımadığım gibi, ülkücüleri HDP ve CHP zihniyetine değişenlerin timsah gözyaşlarına da inanmam. Ozan Ceyhun ülkücü katilidir.” ifadesini kullanmıştır.

Bu kadar geniş bir kesimin tepkisini almak için atanan kişinin olağanüstü özelliklerinin olması gerekir. Böyle bir özelliğini şuana kadar açıklayan çıkmadı. Kaldı ki ilgilinin özgeçmişi de böyle birisi olmadığını gösteriyor.

Acaba, Cumhurbaşkanı bu tür atamalarla yıpratılmaya mı çalışılıyor? Bir bakıyorsunuz atama şartlarını taşımayanlar kararname ile atanıyor, sonrasında atamanın yanlış olduğu anlaşılınca ilgili kişi istifa ettiriliyor. Bir bakıyorsunuz eski Dev-Yol mensubu Türk Devletini temsilen büyükelçi yapılıyor. İster istemez bu gidiş nereye (feeyne tezhebun) diye sormak zorunda kalıyorsunuz.

Kimse kusura bakmasın bu atama doğru olmamıştır. Sağından soluna herkesin eleştirdiği bir atamada sıkıntı olduğunu birilerinin görmesi gerekiyor.

Ozan Ceyhun kimdir?

Türkiye İşçi Partili, Türkiye Yazarlar Sendikası yöneticiliği yapan yazar Demirtaş Ceyhun'un oğlu olan Ozan Ceyhun, 1960 yılında Adana doğdu. 1979 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun olan Ceyhun, Hacettepe Üniversitesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. 12 Eylül 1980 darbesinde Avusturya'ya, 1982 yılında da Almanya'ya giden Ceyhun, Almanya'da sosyal pedagog eğitimi gördü.

1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal Bakanlığı'nda çalışan, 1998 ile 2000 yılları arasında Yeşilller Partisi, ardında SPD milletvekili olarak Avrupa Parlamentosu'nda görev alan Ceyhun, daha sonra AKP'de danışmanlık yaptı.

İDAMLA YARGILANDI

1980 darbesinin ardından Viyana'ya gittikten sonra yasa dışı örgüte üye olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılan Ceyhun, 2. Dev-Yol davasında, Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçundan idam ile yargılandı. 1987 yılında pasaportuna el konuldu.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN AYRILDI

Ozan Ceyhun 1992 yılında kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti.

1998 yılında Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili görev yaptığı sırada Türkiye'nin başvurusu üzerine 'kırmızı bülten' ile aranmaya başlandı. Ceyhun, 2000 yılında idamla yargılandığı davadan beraat etti.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler