Anasayfa » Medya Haberleri » 'Ekonomiyi kurtarabilir mi?' Atilla Yeşilada yazdı...

'Ekonomiyi kurtarabilir mi?' Atilla Yeşilada yazdı...

'Ekonomiyi kurtarabilir mi?' Atilla Yeşilada yazdı...

'Ekonomiyi kurtarabilir mi?' Atilla Yeşilada'dan dikkat çeken Ali Babacan yazısı

Tarih :
'Ekonomiyi kurtarabilir mi?' Atilla Yeşilada yazdı...

Atilla Yeşilada'dan dikkat çeken Ali Babacan yazısı

Yaptığı dolar kuru tahmini ile gündeme gelen ekonimist Atilla Yeşilada bu kez yeni partisinin kuruluşunu üç kez erteleyen Ali Babacan ile ilgili dikkat çeken bir yazı yazdı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, yaptığı dolar kuru tahminleri ile gündeme gelirken bu kez köşesinde yeni partisinin kuruluşunu üç kez erteleyen Ali Babacan ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Paraanaliz sitesinde yazdığı en son köşe yazısında Merkez Bankası'nın bu hafta alacağı karar ile faiz indirimi yaptığı taktirde dolar kurunun TL karşısında fırlayacağını iddia eden Yeşilada, bugünkü köşesinde "Ali Babacan ekonomiyi kurtarabilir mi?" diye sordu.

Babacan'ın mentoru Abdullah Gül gibi sessiz ve derinden ilerlediğini yazan Yeşilada, "Prof. Davutoğlu'nun Gelecek Partisi ile birlikte, AKP’den oy çalabilir mi?" diye sorarak konuyu ekonomiyi getirdi. Yazısında "son günlerde açıklanan istihdam, sanayi üretimi, ciro endeksleri gibi verilere bakarsanız, ekonomi en parlak günlerine geri döndü ve kurtarılmaya değil, alkışa ihtiyacı var" diye yazan Yeşilada, "O verileri de yazacağım, ama nedense parlak veriler halkın cebini ısıtmıyor." dedi.

Artık anketlerde de "Davutoğlu ve Babacan’a oy verir misiniz?" soruları sorulduğunu belirten Yeşilada, "ekonomiyi Babacan kurtarabilir mi?" diye sorarak şöyle yazdı:

"Birçok muhalif ki bunlar CHP saflarından geliyor Babacan’ın döneminde de büyük hatalar yapıldığını öne sürüyor. Haklıdırlar da, ama patron hep Erdoğan’dı. Bakanlar yaptıkları ile değil patrona ne ölçüde direnebildikleri ile tartılmalı. Mesela, Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal, Erdoğan’a hemen hiç hayır diyemedi. Berat Bey zaten öyle bir felsefeye sahip değil."

"Babacan döneminde BDDK bankaları denetleyen, ama işlerine karışmayan bir kurumdu." diye yazan Atilla Yeşilada, şöyle devam etti:

"Hazine’de çok kaliteli bir uzman kadro vardı. TCMB az-çok bağımsızdı. IMF gibi kurumlar ve yabancı yatırımcılarla dürüst ilişkiler kurulmuştu. Hile ve desiseyle ekonomi yönetmek temel prensip haline gelmemişti.
Özetle, Babacan yeniden görev alsa, ekonomi hızla kendini toparlar. Hele yukarıda saydığım ekibin çeşitli ekonomide karar alıcı pozisyonlarda olduğu, TCMB ve BDDK, Hazine gibi kurumların sırf vatandaş menfaatini gözeterek iş yaptığı bir gelecek düşünürseniz, Türkiye’nin nasıl çabuk hasta yatağından kalkacağının hayalini kurabilirsiniz."

Yazının tamamı için Tıklayınız

Kaynak:Paraanaliz

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler