Anasayfa » İşçi » Her 3600 günü bitiren kıdem tazminatı alabilir mi?

Her 3600 günü bitiren kıdem tazminatı alabilir mi?

Her 3600 günü bitiren kıdem tazminatı alabilir mi?

Tarih :
Her 3600 günü bitiren kıdem tazminatı alabilir mi?

Merhaba merak ettiğim bir konuda bilgi almak istiyorum. Sigorta girişim 17.01.2001. Şuanda 6200 prim var. Son çalıştığım yerde 12 senedir çalışıyorum ve tazminatımı alıp çıkmak istiyorum.

Bu 12 yılllık tazminatımı nasıl alabilirim? Ayrıca duyduğum söylentilere göre 1999 sonrası sigorta girişi olanlar sigortalılık süresi ve yaşa bakılmaksızın sadece 7000 gün primle tazminat almaya hak kazanıliyomuş bu doğrumudur? Şimdiden teşekkürler iyi günler.

1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatını düzenleyen 14 üncü maddesinde;"....Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin; 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre Sosyal Güvenlik Kurumundan 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü koşullarının sağlanması durumunda kıdem tazminatı alabilir yazısıyla işverene başvurduğunuzda kıdem tazminatına hak kazanılıyor.

Ancak burada 8 Eylül 1999’dan önce gigortalı olma şartı bulunduğundan SGK size kıdem tazminatı alabilir yazısını vermeyecektir. Yani 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların 15 yıl sigorta ve 3600 günle kıdem tazminatı alarak işinden ayrılma hakkı bulunmuyor. Şu an için kıdem tazminatını alamazsınız.

Ancak; emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Bu durumda sigortalılık sürenizi 7000 güne tamlayacağınız tarihte kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz. Bu durumda da SGK dan kıdem tazminatını alabilir yazısı almanız gerekmektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler