SGK'nın sahte emeklileri yakalaması suç mu?

SGK'nın sahte emeklileri yakalaması suç mu?

Sözcü Gazetesi bugün sahte emeklilikleri SGK tarafından iptal edilenlerle ilgili bir haber yaparak bir skandala imza attı. Adeta suçu ve suçluyu överek suç işleyenleri mağdur gibi gösterdi.

Tarih :
SGK'nın sahte emeklileri yakalaması suç mu?

Sözcü Gazetesi "Yurt dışındaki SGK mağdurları SÖZCܒye konuştu: SGK beni sahte şirkete gönderdi" başlıklı haberiyle bir skandala imza attı.

Sözcü, paravan şirketlerde emekli olanları masum gösteriyor

Sözcü'nün haberinde; "Paravan şirketlerle emekli olan ancak SGK tarafından paraları kesilen vatandaşlar isyan etti. “SGK, şirketlere göz yumdu. Şimdi hem biz hem kendileri mağdur” dedi. Yurt dışındaki 700 bin Türk'ü, yasal yolları delerek, SSK emeklisi yapan paravan şirketler birer birer ortadan kaybolmaya başladı.

Dolandırıcılığı tespit eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binlerce kişinin emeklilik hakkını iptal etti. 484 bin kişinin bu yolla emekli olduğunu doğrulayan ve SGK 25 milyar dolar zarara uğrayan SGK henüz bir açıklama yapmadı. Bağ-Kur'dan emekli olacakları halde, paravan şirketlerle kandırılıp emekli edilen, maaş bağlanan ve maaşları iptal edilenler SÖZCÜ'den başka gidecek kapılarının kalmadığını söyledi. SGK'nın hatalı bilgi verdiğini ve yandaş medyanın da “Emeklilik iptali yok” diye haberler yapmaya başladığını belirten mağdurlar yardım çağrısı yaptı…"

Sözcünün haberine göre SGK'nın yurt dışı temsilcisi paravan şirkete yönelendirmiş

Sözcü Gazetesi'nin haberi baştan sona yalan. Çünkü haberde SGK'nın yurt dışı temsilcisinden bahsediliyor. Haberi yazan kişi biraz araştırmış olsaydı, SGK'nın yurt dışı temsilciliklerinin olmadığı görülürdü. Ancak, muhalif saiklerle masabaşı habercilik yapılınca işte böyle saçmalıklar haber olarak sunuluyor. Haberde şu ifadelere yer verilmiş; "Almanya Heidelberg'te yaşayan Burhan Duran mağduriyetini şöyle anlattı: Çevremde herkes emekli oluyordu. Stuttgart Başkonsolosluğu'nda SGK'nın yurt dışı temsilcisine gittim. Bu işin nasıl olduğunu sordum. Emeklilik şirketlerinin broşürlerini gösterdi. Birine karar verdim. Aracı şirket, ben Pendik'teyken Beylikdüzü'nde çalışmış göstermiş. Beni de aracı şirkete SGK'nın Stuttgart temsilcisi gönderdi. Şirketi görmedim bile. 3.5 yıl sonra da emekliliğim iptal edildi. Şimdi benden, ikramiye dahil 108 bin TL geri istiyorlar. 23 bin Euro ödemiştim. Bu parayı nasıl geri öderim?”

Haberi yazan kişi her anlatılanın doğru olduğu saikiyle hareket ederek sathe emekliliği iptal edilen kişinin ağzından SGK'nın olmayan yurt dışı temsilcisinin vatandaşları sahtekarlığa yönlendirdiğini anlatıyor. Birazcık araştırılmış olsaydı, bırakın SGK'nın olmayan yurt dışı temsilcisini herhangi bir kamu görevlisi bir vatandaşı sahte emeklilik yoluna teşvik edebilir mi? Elbette edemez.

Suç, sahte emeklilik için para ödeyenenin mi yoksa sahte emekliliği iptal eden SGK'nın mı?

Haberde sahte emekliliği SGK tarafından iptal edilenler açık açık yaptıkları sahtekarlığı anlatıyorlar. Garip olan ise haberi yapan şahısın suçu SGK'nın gibi vermesi. SGK'nın mevcut kanunları uygulaması ne zamandan beri suç olmuş? SGK, her fırsatta sahte emeklilik konusunda vatandaşları uyarıyor. Ancak, fırsatını bulanlar sahte emeklilik yolundan asla vazgeçmiyor.

Bakın haberde sahte emeklilik yapan kişi suçunu tek tek anlatarak SGK'yı suçluyor. İşlenen suçlar bakın nasıl anlatılıyor; "Almanya Gelsenkirchen'de oturan ilk emeklilik mağdurlarından Nurten Çelik ise “Beni Beylikdüzü'ndeki şirkette çalışmış göstermişler. Şirketi görmedim bile. Emekliliğim o yüzden iptal edildi. Her yere başvurdum. Esenyurt'taki SGK, binlerce gurbetçi aynı şirket üzerinden SSK'lı gösterilirken ne yapıyordu? Hiç mi şüphelenmedi? Şimdi de, kurtarmak için aracılar türedi. Kimi 5 bin Euro istiyor, kimi 45 bin TL. SGK'da bütün olayları yalanlıyor. Biz neyiz? Yok muyuz? SGK benden de 80 bin TL ve faizini istiyor. Ombudsman'a bile gittim. SGK onu da reddetti” diyerek isyan etti."

Nasıl oluyorsa vatandaş yaptığının yanlış olduğunu biliyor ama paravan şirkete de emeklilik için para vermeye devam ediyor. Buradan vatandaşlara diyoruz ki sahte emeklilik için kimseye para kaptırmayın. Sonunda hem paranız uçup gider, hem de emekliliğiniz iptal edilir. Yani yaptığınız hatayı SGK'ya yüklemek en hafifinden ahlaki değildir. Sözcünün yaptığı ise habercilik adına utanç vericidir. Adeta sahte emeklilik için her türlü sahtekarlığı yapanları savunuyor ve tek kelimeyle "yaptığınızın yanlış olduğunu biliyor muydunuz" diye bir soru sormuyor. SGK'nın sahte emeklileri yakalaması mı suç, yoksa sahte emeklilik yapanlar mı?

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler