Anasayfa » Medya Haberleri » Esnaf ayda 58.86 TL pirim ödemekten kurtulacak

Esnaf ayda 58.86 TL pirim ödemekten kurtulacak

Esnaf ayda 58.86 TL pirim ödemekten kurtulacak

İflas eden tüccar ya da işyerini kapatan esnaflara işsizlik maaşı ödenmesini sağlayan uygulama 2020 yılı itibariyle başladı. Esnafın işsizlik ödeneği için ayda en az 58.86 TL ödemsi gerekiyordu. Ancak bu ödeneğin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek torba yasa teklifiyle ertelenmesi gündemde.

Tarih :
Esnaf ayda 58.86 TL pirim ödemekten kurtulacak
Bunların dışında işten kendi istek ve kusuru dışında çıkartılmaları da isteniyor. SSK’lı çalışanların yararlandığı bu haktan iflas eden ya da iş yerini kapatan Bağkurlu esnafın da yararlanması için ‘Esnaf Ahilik Sandığı’ kurulmuştu. Sistem 1 Ocak 2020’de devreye alınmıştı.
58 TL primden kurtuldu

Bu tarihten itibaren sandığa prim toplanması gerekiyordu. Esnaf sandık için bu yıl, aylık en az 58.86 lira en yüksek 117.72 lira ödeyecekti. Ocak ayının primleri şubatta ödendiği için gelecek ay itibarıyla primlerin ödenmeye başlaması bekleniyordu. Ancak prim toplama uygulamasının önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek torba yasa teklifiyle ertelenmesi gündemde. Bu konuda sürpriz bir gelişme olmazsa esnaf sandık için bu yıl prim ödemeyecek.
Kaynak : Posta
'Cumhurbaşkanımız talimat verdi, A, B, C planlarımız hazır'
Antalya İnsan Kaynakları 1 İşçi Alacak
65 yaş aylığı 672 lira bakım parası 1460 TL
Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünden koronavirüs açıklaması
Bakan müjdeyi verdi: 20 bin öğretmen ataması yapılacak
Türk Harb-İş Sendikası Vectrus şirketini dava edecek
Trabzon'da kızların kavgasını tokat atarak ayırdı

Benzer Haberler