Anasayfa » Medya Haberleri » Ekonomide yabancı ivmesi

Ekonomide yabancı ivmesi

Ekonomide yabancı ivmesi

Yönetimde istikrar Türkiye’ye yatırımı beraberinde getirdi. Yabancı firma sayısı 47 bini aşarken bu işletmelerin sermaye toplamı ise 151 milyar TL’yi geçti. Yabancıların en fazla faaliyet gösterdiği sektörlerin başında gelen inşaat ve toptan dış ticareti; perakende gıda, gayrimenkul alım satım, kiralama takip etti.

Tarih :
Ekonomide yabancı ivmesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM'de bir soru önergesine verdiği cevapta Türkiye'de yabancı sermayeli faaliyet gösteren şirketlerin sayısını açıkladı. Pekcan, ortakların tamamı yabancı uyruklu olan anonim ve limited şirketler ile sahibi yabancı uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının 12 Aralık 2019'da 47 bin 100 olduğunu söyledi. Pekcan, bu ticari işletmelerinin toplam sermayesinin ise 151 milyar 794 milyon 392 bin 805. TL olduğunu belirtti.

14 BİNİ SURİYELİ

Pekcan, ortaklarının tamamının Suriye uyruklu olan anonim limited şirketler ile sahibi Suriye uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının yine aynı tarih itibariyle 13 bin 880 olduğunu belirterek, bunların toplam sermayesinin ise 3 milyar 913 milyon 276 bin 263 TL olduğunu kaydetti. Pekcan, Suriye uyruklu olan şirketlerin ve gerçek kişi ticari işletmelerin en fazla faaliyet gösterdiği alanların inşaat, toptan dış ticaret, perakende gıda ticareti, gayrimenkul alım satım, kiralama, giyim konfeksiyon imalatı olduğunu bildirdi.

47 BİN ŞİRKET 151 MİLYAR TL SERMAYE

Türkiye'deki yabancı firma sayısı 47 bini aşarken, toplam sermayeleri de 151 milyar TL'yi geçti. En fazla ilgi gösterilen sektörlerin başında inşaat ve toptan dış ticareti yer aldı. Onu perakende ve gıda izledi.

Kaynak : Haber7
Ebeveynlere 'düzenli ders takibi' uyarısı
27 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları
Koronavirüse yakalanan İSTAÇ AŞ Genel Müdürü vefat etti
İYİ Parti'de WhatsApp krizi: Genel Başkan Yardımcısı gruptan atıldı
Bakan Koca İstanbul'da acil durum hastanelerini ziyaret etti
Ateş ölçer çalan genç, çalışma karşılığında affedildi
Altın çakılıyor... İbre aşağı döndü
Toplum Bilim Kurulu'ndan çarpıcı corona virüsü anketi!

Benzer Haberler