Anasayfa » Medya Haberleri » 2020 yılının en güzel zam haberi geldi! Maaşlara yüzde 35 zam...

2020 yılının en güzel zam haberi geldi! Maaşlara yüzde 35 zam...

2020 yılının en güzel zam haberi geldi! Maaşlara yüzde 35 zam...

Öyle bir zam yaptı ki halay çektiler!

Tarih :
2020 yılının en güzel zam haberi geldi! Maaşlara yüzde 35 zam...

İki yıllık imzanan toplu iş sözleşmesinde çalışanlara büyük kazanımlar çıktı. Yüzde 35 maaş zammı alan çalışanlara yemek, yakacak, gıda, giyim, öğrenim gibi bir çok kalemde yardımlar yapılırken bir de yılda 4 ikramiye ödemesi yapılacak. İşte detaylar...

Turgutlu Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme ile işçilere yüzde 35 zam yapıldı. Kadınlar için de sözleşmede birçok ayrıcalık yer alırken, kadın çalışanlara ayda bir gün izin verilecek.

İŞÇİLERE YÜZDE 35 ZAM

Manisa'nın Turgutlu Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmede kadrolu işçiler çok önemli kazanımlar elde etti. Birçok maddenin ilk kez yer aldığı sözleşmede işçilere toplamda yüzde 35 oranında zam yapıldı. Sözleşmede disiplin suçlarına 'Kadın ve çocuklara yönelik suçlarda iş akdi feshedilir' maddesi eklenirken, kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 1 gün izin ve ayda 1 gün regl izni verildi.

DİKKAT ÇEKEN İKRAMİYE VE ÖDEMELER

İmzalanan toplu iş sözleşmesinde işçilere;

---*Öğle yemeği-yemek yardımı,

---*İş pozisyonuna göre fiilen çalışılan günler için sorumluluk primi,

AYLIK YAKACAK

---*Aylık yakacak yardımı,

TEMİZLİK YARDIMI

---*Yılda dört kez temizlik yardımı,

---*Yaz ve kış mevsimlerinde giyim yardımı,

---*Öğrenim gören çocukları için tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı,

GIDA PAKETİ VE YILLIK İZİN YARDIMI

---*Yıllık gıda paketi yardımı,

---*Yıllık izin yardımı,

BAYRAM YARDIMLARI

---*Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde gıda yardımı, çalışma süreleri esas alınmak üzere kıdemliliğe özendirme primi,

---*Çocuklarını sünnet ettirmeleri durumunda sünnet yardımı,

YILDA 4 İKRAMİYE

---*1 Mayıs ve Cumhuriyet Bayramı ödemesi ile yılda dört ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca özleşmeye eklenen bir madde ile işçilerin, iş saatleri dışında veya tatil sürelerindeki boş zamanlarının verimli bir şekilde değerlendirilmesi, sosyal ve kültürel birikimlerinin geliştirilmesi ve artırılmasını sağlamak amacıyla belediye tarafından kentin merkezi bir yerinde işçi lokali açılması kabul edildi.

TASARRUF TEDBİRLERİYLE 7 MİLYON TASARRUF SAĞLANDI

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, "Biz seçim sürecinde her şey güzel olacak demiştik. Turgutlu'da gerçekten her şey güzel olmaya başladı. Ben size belediyeyi devraldığımız on aylık süreçte yaptıklarımızdan bahsetmek istiyorum. On ay gibi bir sürede Mali Hizmetler Müdürlüğümüzün verdiği rakamı söylüyorum size, 7 milyon liraya yakın tasarruf yapmışız. Bu tasarrufu nasıl yaptık? Turgutlulu'nun bir kuruşunu yedirmedik. Bundan sonra da yedirmeyeceğim. O hakları siz işçi kardeşlerime veriyorum arkadaşlar. Belediyeyi devraldığımızda belediye personelinin maaşları ödenecekti, 600 bin lira açık vardı. Biz '30 yıl sonra belediyeyi aldılar, daha ilk ay maaşları ödeyemediler' demesinler diye 600 bin lira dışarıdan para bulduk işçilerimizin maaşlarını ödedik" dedi.

"ÇİÇEĞE, BÖCEĞE VERİLEN PARALARI İŞÇİ KARDEŞLERİME VERİYORUM"

"Artık kasamızda paramız var" diyen Akın, "2019 yılının Kasım ayına kadar belediyemizin dışarıdan alışveriş yaptığı bütün esnafımıza olan borçlarımızı ödedim ve artık kasamızda paramız da var, yatırım yapmak için de paramız var, işçilerimize bu hakları vermek için de paramız var. Demek ki doğru yönetilince her maaş dönemi Turgutlu Belediyesi bir taşınmazını satmak zorunda değilmiş. Hepiniz hatırlarsınız ayın 15'i gelmeden burada belediyeye ait arsalar, araziler satışa çıkarılıyordu, işçinin maaşı öyle ödeniyordu. 10 ayda Turgutlu Belediyesi'ne ait hiçbir yeri satmadım, bir kuruş kredi kullanmadım. İmzaladığımız sözleşme ile işçi kardeşlerimize daha önce verilmeyen birçok hak verdik. Maaşlarına yüzde 35 oranında bir zam yapmış olduk. Çiçeğe, böceğe verilen paraları ben işçi kardeşlerime veriyorum. İmzalayacağımız sözleşmenin işçi kardeşlerimize, sendikamıza, Turgutlu'muza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMEYİ DAVUL ZURNAYLA KUTLADILAR

İşçiler tarafından törende lokma döktürüldü. İmza töreni sonrası işçilerle birlikte Belediye Başkanı Akın, Milletvekili Bekir Başevirgen, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan davul zurna eşliğinde halay çekerek sözleşmeyi kutladı.

Turgutlu Belediyesi Etkinlik Merkezi'nde düzenlenen imza törenine Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ile birlikte CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Çalışkan, Genel-İş 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Daşkan, Fırat Honaz, Evren Erbaş Ser, meclis üyeleri, daire müdürleri ve belediye işçileri katıldı.

Kaynak:SGK Rehberi-İHA

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler