Anasayfa » Medya Haberleri » Cevat Akşit Hocaefendi 'Hiç eğip bükmeyin, faizin en hafifi...'

Cevat Akşit Hocaefendi 'Hiç eğip bükmeyin, faizin en hafifi...'

Cevat Akşit Hocaefendi 'Hiç eğip bükmeyin, faizin en hafifi...'

Cevat Akşit Hocaefendinin faizin dereceleri konusunda verdiği sohbeti gündeme geldi. Cevat Akşit Hocaefendinin faizin sohbeti tekrar gündeme geldi

Tarih :
Cevat Akşit Hocaefendi 'Hiç eğip bükmeyin, faizin en hafifi...'

Akşit: "Faizin en hafifi iğrendiğiniz en kötü şeyden daha kötüdür"

Diyanetin, 'TOKİ’nin Sosyal konut projesinden yararlanmak caizdir’ fetvasından sonra tartışmalar sürüyor. Cevat Akşit Hocaefendinin faizin dereceleri konusunda verdiği sohbeti gündeme geldi.

Türkiye Diyanet'in faiz fetvasını tartışıyor... Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın 'TOKİ’nin Sosyal konut projesinden yararlanmak caizdir’ fetvası verildi. Vatandaşa müjde olarak sunularak 100 bin kişi faiz bataklığına sürükleniyor. Bakanlık destekli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde yapılacak proje için "Faiz var mı, yok mu?" tartışmaları sürüyor. Ehli sünnet alimlerinden Prof. Dr. Cevat Akşit hocaefendinin riba (faiz)'nın dereceleri konusunda daha önce verdiği sohbet kafası karışanlara yol gösteriyor.

İşte Cevat Akşit Hoca riba (faiz)'nın derecelerini anlattığı o sohbeti:

"Peygamber Efendimiz bir hafidisi şerifinde "Riba, 72 derecedir. Ribanin en hafifi kişinin iğrendiği en kötü şeyden daha da kötüdür" buyuruyor. Bakara Suresi 275. ayette Allahu Teala, "Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir" buyuruyor. İnanmazsanız devletin 1933'te meclis kararıyla bastırdığı Kur'an-ı Kerim tefsirine bakabilirsiniz.

Ribadan uzak durmak sakınmak gerekir. Kıyamet gününde faiz alanlar rezil olacaklardır. Faizden daha da kötü bir şey daha vardır. O da kardeşinin ırzını namusunu lekelemek, iftira atmak, dedikodu yapmak daha da beterdir.

Biz dedikoduyu gayet basit bir şekilde yapıyoruz. Hatta camiye namaz kılmaya gidince bile dedikodu yapabiliyoruz. Dedikodu abdesti, orucu bozar diye bir hadis var.

“Bir adamın bile bir dirhem faiz yemesi 36 zina suçundan daha şiddetlidir” buyuruyor Resulü Mücteba Efendimiz.
Kur’an-ı Kerim’de de, “Ey müminler. Allah’tan korkun faizi bırakın. Eğer bırakmazsanız Allah ve Peygamberiyle savaş ediyorsunuz demektir’ buyruluyor.

Allah’ın ayetidir. Bundan dolayı faiz yenmesinin 36 zina suçundan daha şiddetli olduğunu buyurmuştur Peygamberimiz.

Faiz yiyen adam büyük bir harbe tutuşuyor demektir. Karşısında da Allah ve Resulü var. Biz tebliğciyiz, görevimiz size İslam’ı eksiksiz anlatmak. Bunun ötesinde bir rolümüz yok, uygulayıp uygulamamak size kalmış.
Kur’an’da gene buyruluyor ki: “Allah ticareti, alışverişi helal kıldı. Faizi haram kıldı.” Açık ve net bir ayet. Gayet net, hiç eğip bükmeyeceksin. Zina eden de Allah’ın yasağını çiğnemiş oluyor. Ama hayâ örtüsünü yırtıyor. Ama faiz daha kötü. Allah ve Resulüne savaş açıyorsun. Hâlbuki, “Çok kötü bir iştir o. Zinaya yaklaşmayın” diyor Kur’an’da.

Bakın zinaya yapmayın demiyor ayette, “Yaklaşmayın” diyor. Zina edeceğine bakmak zinanın postasıdır. Kadına elinle dokunmak, öpmek, okşamak. Bunlara bile yaklaşmayın diyor Allah Kur’an-ı Kerim’de. İşte bu şekilde uyardığı zinadan daha şiddetli olan faizi birde siz düşünün. 36 kez zina etmiş gibidir faiz almak, bakın anlayın."

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler